11 Май, 2026

Теменужка Петкова: Преговорите се провалиха защото ПП-ДБ се държаха обидно и неколегиално

Теменужка Петкова: Преговорите се провалиха защото ПП-ДБ се държаха обидно и неколегиално

Теменужка Петкова

"Трябвало да издържим още 9 месеца, за да говорим за равно споделена отговорност"

"ГЕРБ е първа политическа сила и мандатът щеше да е наш, нямаше по-естествено нещо от това ние да изберем министрите. ПП-ДБ обаче ни тества - трябвало да издържим още 9 месеца, за да говорим за равно споделена отговорност. Това беше обидно и неколегиално от тяхна страна. До последно държаха на следствената тайна и на дата за промяна в ръководството на службите."
Това каза Теменужка Петкова, народен представител от ГЕРБ, в ефира на Nova News.

"Влязохме в преговорите с конструктивна нагласа, имахме желание за редовно правителство. Не успяхме да стигнем до консенсус по този въпрос. Споровете опираха до постовете и разпределението им. Преговорите се провалиха защото ПП-ДБ иска да имат цялата власт. Решение на президента е какъв подход ще възприеме за служебния кабинет. За нас е добре да се дистанцираме от процеса и премиерът да е равно отдалечен от всички партии. Надявам се да бъде взето най-доброто решение за всички." - коментира тя. 

По думите ѝ, от ГЕРБ стриктно са следвали конституционния модел на Христо Иванов.

"Очакваме да бъдат организирани и проведени честни избори. Това искаме от служебния кабинет. Не смятам, че той трябва да взема дългосрочни решения за България. Ще имаме и работещ парламент, така че по всяко време решения могат да бъдат взети от този орган." - посочи Петкова. 

Бившият енергиен министър отбеляза, че 100% дивидент на държавните дружества няма да бъде искан и решението е прието от ресорната комисия днес. "В този тежък момент не трябва да бъдат предприемани действия, водещи до дестабилизация в сектора", категорична е тя.

Сподели:

Коментари (0)

Трайчо Трайков: Не е много изгодно  да се върнем към руския нефт

Трайчо Трайков: Не е много изгодно да се върнем към руския нефт

"Ние направихме анализ – моята преценка беше, че има нужда особеният управител на "Лукойл" да бъде подкрепен от по-професионален екип, защото нещата, които гоним в дейността му, са свързани с максимална ефективност, правна сигурност и сигурност на доставките“, обясни той

Ивайло Мирчев: Има перверзия в раздялата ни с ПП

Ивайло Мирчев: Има перверзия в раздялата ни с ПП

 Въпреки това, по думите му, ПП и ДБ няма да се разделят окончателно – двете формации ще продължат да работят за обща кандидатура както за президентските избори, така и за частичните местни избори

Mati Ukraina addressed an open letter to European institutions about the concert of Putinist Repin

Mati Ukraina addressed an open letter to European institutions about the concert of Putinist Repin

"We emphasize that this appeal is not directed against cultural exchange as such, but against the potential use of cultural platforms in contradiction with the values and policies of the European Union"