26 Януари, 2026

Теменужка Петкова: Ще се възползваме от въглищните си мощности до 2030 г. с хоризонт до 2050 г.

Теменужка Петкова: Ще се възползваме от въглищните си мощности до 2030 г. с хоризонт до 2050 г.

Парламентът забрани на енергийното министерство да поема ангажимент за закриване на въглищните мощности в България. Как ще стане това при поетия ангажимент за преход към "зелена енергетика" в ЕС - гост по темата в "Още от деня" на БНТ беше министърът на енергетиката Теменужка Петкова.

Т. нар. зелена сделка поставя много сериозно предизвикателство към енергийния сектор, категорична е министър Петкова." За България то е изключително голямо, защото приблизително 100 000 души са ангажирани в целия въгледобив. Условията трябва да бъдат разглеждани от гледна точка и на енергийната сигурност. Въглищните мощности балансират електроенергийната система на страната - ТЕЦ "Марица - изток 2" е един от стожерите на енергийната сигурност на страната и при една авария ще даде възможност максимално бързо да възстановим системата", заяви министърът.

Относно работата на въглищните централи до 2030 г., Петкова посочи, че този срок не е краен и не означава задължително спиране на централите.  " Ние много ясно сме посочили, че въглищните централи са основни наши базови мощности и ние ще се възползваме от тях до 2030 г. с хоризонт до 2050 г. ЕК никъде не казва, че въглищните централи трябва да бъдат закрити до еди коя си дата. Официалната позиция на България е, че този преход трябва да бъде справедлив, плавен и по никакъв начин да не поставя под риск енергийната сигурност на всяка една страна.Ефектът от зелената сделка ще се усети най-силно в нашия регион, защото ние граничим с държави, които не са членки на ЕС и ще продължат да действат с досегашните си мощности", обясни Петкова.

Сподели:

Коментари (0)

Кирил Петков: Не съм и няма да бъда предател на партията, която съм създал

Кирил Петков: Не съм и няма да бъда предател на партията, която съм създал

Когато каузата е мисия, а не политическа кариера или стратегия за лично оцеляване, начините за подкрепа са много - и понякога дори по-ефективни от парламентарната скамейка, изтъква бившият депутат

Първи думи на Йотова като президент - разкри кога ще започнат консултациите

Първи думи на Йотова като президент - разкри кога ще започнат консултациите

Тя ще се съобрази с графика, след което ще започнат разговорите с представителите на всяка една политическа сила

Проф. Константинов: Пет от сегашните партии не ги виждам в следващия парламент

Проф. Константинов: Пет от сегашните партии не ги виждам в следващия парламент

Експертът остро разкритикува Румен Радев, че е подал оставка, защото това се прави единствено при извънредни обстоятелства, каквото няма