16 Април, 2026

Темида поряза гърците: Отмяната на 13-та и 14-та заплата в бюджетния сектор е законна

Темида поряза гърците: Отмяната на 13-та и 14-та заплата в бюджетния сектор е законна

Ципрас е оставил вчера отворена възможността за допълнителни социални плащания, извън одобрените този месец

Гръцкият Върховен административен съд е обявил за съобразена с конституцията отмяната на 13-ата и 14-ата заплата в бюджетния сектор на страната, съобщава "Катимерини" и БТА.

Това слага край на очакванията за възстановяване на великденските и коледните надбавки на бюджетните служители, както и на претенциите им за изплащането им със задна дата от премахването им през 2012 г. Решението отменя по-старо решение на Върховния административен съд, което беше в обратен смисъл.

Поради голямата важност на темата въпросът беше отнесен до пълния състав на съда, който окончателно слага край на надеждата за плащания със задна дата в бюджетния сектор, въпреки обратното мнение на докладчика по делото.

Вестникът пише още, че премиерът Алексис Ципрас е оставил вчера отворена възможността за допълнителни социални плащания, извън одобрените този месец, като изплати на пенсионерите сума, подобна на приетата миналата седмица, и за Коледа.

"Катимерини" цитира и доклад на Международния валутен фонд, в който се признава, че закъснението в преструктурирането на гръцкия дълг е подкопало перспективите за възстановяване на гръцката икономика. МВФ признава още, че в годините на кризата е била дадена непропорционално голяма тежест на реформите в публичните финанси.

Икономическият ежедневник "Нафтемборики" съобщава данни от бюджетната служба на гръцкия парламент, според които първичният бюджетен излишък през първото тримесечие на 2019 г. е по-нисък в сравнение със същия период миналата година. По-конкретно консолидираният първичен резултат на общото управление показва намаление със 79 милиона евро. За същия период държавният бюджет регистрира намаляване на първичния резултат на касова основа с 436 милиона евро. Отбелязва се намаляване на данъчните приходи с 518 милиона евро и на приходите от програмата за публични инвестиции със 178 милиона.

"Без промяна остава ножицата между Нова демокрация и СИРИЗА" - под това заглавие "Елефтерос типос" публикува проучване на социологическата агенция Alco преди предстоящите в неделя европейски и местни избори. Изданието коментира още, че избирателите не са били убедени от социалните плащания на Ципрас. По-конкретно проучването предвижда на евроизборите за опозиционната дясноцентристка Нова демокрация да гласуват 29,9 процента от избирателите, а за управляващата лява СИРИЗА - 23,6 процента. На трето място са лявоцентристкото Движение за промяна и крайнодясната Златна зора с 5,7 процента. Гръцката комунистическа партия е подкрепяна от 5 процента от избирателите.
Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Обмисля се втори кръг от преговори с Иран

Белият дом: Обмисля се втори кръг от преговори с Иран

САЩ и Иран обсъждат нов кръг преговори с възможност за историческо споразумение. Заплахите за блокада на Ормузкия проток и намесата на глобални сили превръщат кризата в ключов фактор за световната икономика и петролните пазари. По думите на говорителката на Белия дом Каролайн Левит, разговори се водят за подновяване на преговорите в Исламабад, но „нищо не е официално“

МВФ: Държавният дълг на Русия ще достигне рекордни стойности

МВФ: Държавният дълг на Русия ще достигне рекордни стойности

Ако не беше войната в Иран, спадът на руската икономика щеше да бъде още по-стремителен.

Мелони: Със Зеленски договорихме тясно сътрудничество в отбраната, Украйна се превърна във водеща държава

Мелони: Със Зеленски договорихме тясно сътрудничество в отбраната, Украйна се превърна във водеща държава

По-рано през деня украинският президент заяви, че сътрудничеството в противовъздушната отбрана е водещият дипломатически приоритет на Киев, ден след като местните власти съобщиха, че руски удари в Украйна са убили седем души, сред тях и дете.