18 Май, 2026

Тео Ушев: Атмосферата в държавата е токсична, не може да се диша

Тео Ушев: Атмосферата в държавата е токсична, не може да се диша

Тео Ушев

Според него поемането на отговорност сред подчинените е сведено до нула

Атмосферата в държавата е токсична, буквално не може да се диша, властимащите са арогантни, невъзпитани, брутално нагли, а пропагандата и агитацията от притежаваните от тях медии тече нонстоп, водена от откровено неграмотни хора.

Нужен е тотален рестарт на държавата - и въпросните хора на ключови позиции са само върхът на айсберга. Работещите и мислещи хора или ще си извоюват обратно държавата, или всички ще трябва да се насочат към Терминал 2 на летището.

Това казва в интервю за "Дойче веле" аниматорът Тео Ушев, номиниран с "Оскар" за късомертражния анимационен филм "Сляпата Вайша".

Неговото наблюдение е, че ситуацията в държавата рязко се е влошила. Тенденции, които се развиват от десетилетия, са "еволюирали" в своего рода култ към личността на група от хора, под чийто контрол вече е всяка дейност в държавата. И ако в София все още има някакви независими клъстери на свободно мислене и предприемачество, то в провинцията зависимостта от благоразположението на властимащите е достигнала съизмеримост с тоталитаризма от времето на комунистическия режим.

"Корупция, шуробаджанащина, изземване на лични бизнеси, бюрокрация, неработеща администрация, а в резултат - икономика в стагнация и загуба на мотивация у хората да работят. Когато хората виждат, че най-мързеливите и неграмотни индивиди забогатяват неимоверно чрез злоупотреба с европейски субсидии само заради близките си отношения с местния феодал, това демотивира, хората се чувстват ограбени. И тази схема е практически наложена от най-малкото село до всички държавни институции", коментира Ушев.

Според него поемането на отговорност сред подчинените е сведено до нула. В страната се е установила медиокрация - система, в която неспособни и посредствени хора са назначавани на отговорни позиции не заради качествата им, а защото са послушни, роднини са на някого и в крайна сметка обслужват интересите на триумвирата Борисов - Доган - Пеевски. 

Сподели:

Коментари (0)

Радев приписа на своето правителство добрия кредитен рейтинг на България

Радев приписа на своето правителство добрия кредитен рейтинг на България

Обещава замразяване на заплатите за всички изборни длъжности

Гълъб Донев литна в небесата: Ще правя бюджета перо по перо

Гълъб Донев литна в небесата: Ще правя бюджета перо по перо

"Нека да е ясно, че като финансов министър също много се радвам на успеха на Дара. В бюджета за 2027 г. ще има още едно перо: Евровизия 2027. Благодарим ти, Дара", добави още министърът.

"Топлофикация София" спира топлата вода на 12 квартала в столицата до края на седмицата

"Топлофикация София" спира топлата вода на 12 квартала в столицата до края на седмицата

Обясняват, че прекъсването е наложително във връзка с технически дейности по преместване на газопроводната инфраструктура, като целта е подобряване на сигурността и експлоатацията на системата