16 Януари, 2026

Анализатор: Тежки последици грозят България, ако не подпише пакта за мигрантите

Анализатор: Тежки последици грозят България, ако не подпише пакта за мигрантите

Според Мирослав Попов необходима е широка обществена дискусия по тази тема

Натискът върху България да подпише Глобалния пакт за миграцията на ООН ще продължи. Ако страната ни се противопостави на документа, като го отхвърли, ще има тежки последици. Социалната система ще се натовари, заплатите ще се понижават, ще възникнат междуетнически напрежения и конфликти.

Тази позиция изрази пред "Дарик" юристът и политически анализатор Мирослав Попов, който взе участие в експертния международен форум в Маракеш, Мароко, предшествал междуправителствената конференция, на която пактът на ООН бе одобрен. 

Според Попов е необходима широка обществена дискусия както по този документ, така и по Пакта на ООН за бежанците и по Истанбулската конвенция. Това по думите му ще позволи да се видят заплахите и рисковете за българското общество.

Решението на България да се въздържи при гласуването на глобалния пакт е правилно, но то не е достатъчно, коментира Мирослав Попов.
5 новогодишни обещания, които ще спазвам!

Сред преките ефекти за България, ако се присъедини към пакта ще е преструктурирането на социалните разходи по посока на мигрантите, като документът не прави разлика между мигрант и бежанец, смята Попов.

Подобно на Истанбулската конвенция и този документ се фокусира върху хората с различна сексуална ориентация.

Според Мирослав Попов е необходима задълбочена обществена дискусия и по трите документа - глобалния пакт на ООН за бежанците, пактът за миграцията и Истанбулската конвенция, да се види какви са заплахите за българското общество и да се изработи национална позиция. Той смята също, че националните институции трябва да реагират много по-умно и много по-интелигентно.

     
Сподели:

Коментари (0)

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

Средствата се отпускат за Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Кипър, Португалия и Румъния. Така страните ще могат спешно да подобрят военната си готовност и да придобият необходимото модерно отбранително оборудване.

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".