10 Юли, 2026

The Bell: Путин натисна олигарсите да финансират войната в Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След закритата среща на РСПП руските олигарси са притиснати от руския президент да събират пари, с които да подпомогнат продължаващата вече пета година "специална операция" в Украйна

След конгреса на Руския съюз на индустриалците и предприемачите (РСПП), руският президент Владимир Путин е провел закрита среща с големи бизнесмени. Съдържанието на тези срещи обикновено е строго секретно, а след началото на войната в Украйна дори списъкът с участниците се класифицира.

Според източници на The Bell, по време на разговора Путин е обсъдил продължаването на войната и нейното финансиране. „Съобщиха, че ще воюваме“, предава един от участниците. „Ще стигнем до границите на Донбас“, добавя друг.

След това руският президент предложил на бизнесмените да направят доброволни вноски в бюджета за военни нужди. Идеята за „разтърсване на бизнеса в тежко за страната време“ се приписва на Игор Сечин, ръководител на Роснефт, който ден по-рано я е изложил в писмо до Путин, като предложил механизъм чрез военни облигации.

Някои бизнесмени отказали, но Сулейман Керимов обещал да внесе 100 млрд. рубли. Поне още един голям предприемач подкрепил инициативата, без да уточни сумата.

В официалните изявления председателят на РСПП Александър Шохин наблегна на теми като изкуствен интелект, платформената икономика и правата на предприемачите, като отбеляза, че Путин е споделил вижданията си и за конфликта в Близкия Изток, очаквайки кризата да бъде „уредена“ в следващите 3–4 седмици.

В откритата част на конгреса Путин повтори историческата си теза за Украйна, твърдейки, че Русия през 2014 г. е била „принудена“ да защитава хората си в Крим и югоизточната част на страната. Той също предупреди бизнеса да не се увлича по краткосрочните печалби от войната в Близкия Изток и покачването на цените на суровините, призовавайки към „умерен консерватизъм“ както в корпоративната сфера, така и във финансирането на държавата.

Сподели:
Москва: Обсъждаме с Турция възможността тя да продаде руските ракетни системи

Москва: Обсъждаме с Турция възможността тя да продаде руските ракетни системи

Имахме контакти с турската страна по този въпрос и ще продължим да поддържаме контакти с нея по тази тема, каза прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков

Зеленски: Китай каза ултимативно на Путин да не удря Украйна с ядрени оръжия

Зеленски: Китай каза ултимативно на Путин да не удря Украйна с ядрени оръжия

„Мисля, че сте чували такива гласове в руските медии: „Ами ако отговорим на украинските удари с ядрени оръжия?“

КНДР използва уроците от войната на Русия срещу Украйна, за да се подготви за нов конфликт

КНДР използва уроците от войната на Русия срещу Украйна, за да се подготви за нов конфликт

„Руско-украинският конфликт научи Северна Корея да цени попълването на арсенала си с множество малки бойни дронове, както и с евтини еднократни ударни безпилотни системи като „Шахед-136“, заяви Ван Дипен

Коментари (0)