26 Юни, 2026

The Economist анализира ще бъде ли Зеленски легитимен президент и след 20 май 2024

The Economist анализира ще бъде ли Зеленски легитимен президент и след 20 май 2024
Володимир Зеленски

В обществото има консенсус относно законността на това той да остане държавен глава на Украйна

The Economist реши да анализира ще бъде ли легитимен на поста настоящият президент на Украйна В. Зеленски след края на петгодишния си мандат на 20 май 2024 г., предаде cyprus-daily.news.

В материал от 16 май авторите посочват, че ключовата разпоредба в текущото определяне на легитимността на президента на Украйна е член 108 от Конституцията, според който "президентът (…) упражнява правомощията до встъпването в длъжност на новоизбрания президент".

Те отбелязват, че Зеленски ще остане на власт, докато е в сила военното положение и че днес в Украйна няма нито политическа, нито правна криза.

The Economist отбелязва също, че Конституцията на Украйна е изготвена с оглед на евентуална руска инвазия, а депутатите, които са били част от конституционната комисия, са дисиденти, закалени от съветския ГУЛАГ. Те разбирали прекрасно, че Русия ще нападне Украйна. И това време дойде.

Както отбелязва изданието, днес в украинското общество има консенсус относно законността на президентството на Зеленски. Украинският народ разбира, че изборите за президент на Украйна трябва да се проведат едва след края на руската агресия.

Сподели:
Зеленски: За руснаците става напечено, по-тревожни са отколкото по време на операцията в Курск

Зеленски: За руснаците става напечено, по-тревожни са отколкото по време на операцията в Курск

В социологическо изследване се отбелязва, че над 80% от руснаците смятат, че мащабна икономическа криза в Русия е неизбежна

Путин не знае какво го очаква: ВСУ готвят специална 40-дневна операция

Путин не знае какво го очаква: ВСУ готвят специална 40-дневна операция

В продължение на няколко месеца СБУ демонстрира най-високи показатели за защита на позициите на Украйна на фронтовата линия благодарение на използването на дронове от различни видове

Паника в Русия: Путин се барикадира зад стотици ПВО системи, службите плашат с отмяна на вота

Паника в Русия: Путин се барикадира зад стотици ПВО системи, службите плашат с отмяна на вота

Само в Московска област те са съсредоточили стотици пускови установки за системите С-400, С-500 и „Панцир“

Коментари (0)