5 Декември, 2025

The Guardian: Тръмп е решил да се отдръпне от мирните преговори между Путин и Зеленски

The Guardian: Тръмп е решил да се отдръпне от мирните преговори между Путин и Зеленски

Снимка: БГНЕС

По мнение на президента на САЩ, двамата трябва първо да се срещнат без него

Президентът на САЩ Доналд Тръмп планира да остави Русия и Украйна сами да организират среща между лидерите на двете държави, без да взема непосредствено участие в този процес. Това разкриха служители от администрацията на американския лидер пред The Guardian.

По думите на служителите, по този начин Тръмп се отдръпва от преговорите за прекратяване на войната в Украйна. Те добавиха, че следващият етап от плановете на Тръмп за слагане край на войната е двустранна среща между руския диктатор Владимир Путин и президента на Украйна Володимир Зеленски.

Както отбелязват източниците на изданието, Тръмп е съобщил на съветниците си, че възнамерява да проведе тристранна среща с двамата лидери едва след като те вече са се срещнали помежду си, макар все още да е неясно дали тази първа среща изобщо ще се състои.

По-рано, в интервю за WABC, Тръмп заяви, че според него Путин и Зеленски трябва първо да се срещнат без него.

„Аз просто искам да видя какво ще стане на срещата. Те в момента я организират и ще видим какво ще бъде“, добави той.

По думите на високопоставен представител от администрацията на Тръмп, тази ситуация изглежда като „изчаквателна позиция“ на президента на САЩ относно възможността за среща между Путин и Зеленски. Въпреки това през последните дни не е постигнат напредък по въпроса, а Белият дом все още не е посочил списък с места, където би могла да се проведе срещата.

В същото време от Белия дом заявиха:

„Тръмп и неговият екип по националната сигурност продължават да работят с руски и украински представители с цел провеждане на двустранна среща, за да бъдат спрени убийствата и да се сложи край на войната… Публичното обсъждане на тези въпроси не отговаря на националните интереси.“

Среща между Путин и Зеленски – последни новини
По-рано руският външен министър Сергей Лавров заяви при какво условие Путин би се срещнал със Зеленски. По думите му руският диктатор ще бъде готов за среща с президента на Украйна само ако всички въпроси, които трябва да бъдат обсъдени на най-високо равнище, са добре подготвени.

Лавров също така отбеляза, че присъствието на чужди войски на територията на Украйна е напълно неприемливо за Русия. Той добави, че по този начин Европа предлага „чуждестранна интервенция“.

От своя страна Зеленски също се изказа относно евентуална среща с Путин. По думите му би било справедливо срещата да се състои в неутрална европейска държава. Той също напомни, че САЩ смятат, че Путин първо трябва да се съгласи на двустранна среща с президента на Украйна, а след това и на тристранна с президента на САЩ Доналд Тръмп.

„Той трябва да се съгласи, защото ако едната страна не иска да приключи тази война, Америка ще реагира. Ние искаме край на тази война и ясно го показваме. Така че сега ходът е от руската страна“, подчерта Зеленски.

Сподели:

Коментари (0)

Украйна порази едно от най-големите химически предприятия на Русия

Украйна порази едно от най-големите химически предприятия на Русия

„Заводът е критично важна част от военно-промишления комплекс на врага с производствен капацитет над 1 милион тона амоняк и до 1,4 милиона тона амониева селитра годишно", съобщи Генералният щаб на Въоръжените сили на Украйна

Главнокомандващият: НАТО се стреми да бъде по-проактивна пред руските хибридни атаки,  да създаде дилеми за Кремъл

Главнокомандващият: НАТО се стреми да бъде по-проактивна пред руските хибридни атаки, да създаде дилеми за Кремъл

Европейските страни алармираха за нарастваща вредна активност от страна на Русия, включително саботаж на железопътни линии в Полша, палежи и кибератаки

Белият дом: 7 украински деца са върнати от Русия със съдействието на Мелания Тръмп

Белият дом: 7 украински деца са върнати от Русия със съдействието на Мелания Тръмп

Първата дама на САЩ уверява, че нейната привързаност към осигуряването на безопасното връщане на децата при техните семейства е непоколебима.