Камарата на представителите излезе във ваканция без да гласуват санкциите, а Сенатът ще се опита да разгледа законопроекта следващата седмица, който май се оказва препъни камък
Разногласията между президента на САЩ Доналд Тръмп и демократите в Конгреса относно правомощията му да налага мита се превърнаха в най-голямата пречка за приемането на законодателство, налагащо нови, широкообхватни санкции срещу Русия, според The New York Times .
Отбелязва се, че това представлява заплаха за надеждите и на двете партии за бързо придвижване на законодателството, отстоявано от покойния сенатор Линдзи Греъм.
Документът предвижда санкции срещу руското ръководство, банки, държавни компании и енергийни проекти, както и мита до 100% за страни, купуващи руски петрол и други енергийни продукти (първоначално се обсъждаха мита до 500%). Републиканците настояват президентът да може самостоятелно да налага и отменя митата, докато демократите смятат това за прекомерно разширяване на правомощията му.
Демократите отдавна негодуват, че на президента е дадена подобна свобода на действие, но републиканците твърдят, че е необходимо да се увеличи натискът върху Москва.
„Въпреки това, докато администрацията на Тръмп продължава мъчителната си кампания за налагане на тарифи, водещи демократи заемат твърда позиция срещу този ход, неохотно да дадат на президента по-широки търговски правомощия в момент, когато смятат, че той вече потъпква Конгреса, като претендира за широки правомощия там, където такива не съществуват“, се казва в статията.
Камарата на представителите отложи заседанието си без гласуване, а Сенатът ще разгледа законопроекта следващата седмица. Въпреки безизходицата, поддръжниците му остават оптимисти относно способността му да бъде приет.
Сенатор Ричард Блументал, водещият демократичен съвносител на законопроекта, заяви, че „никога не е бил толкова близо“ до приемането на законодателството, откакто е започнал да работи с Греъм преди повече от година по пакета от санкции.
„The Hill“ съобщи преди това, че лидерът на мнозинството в Сената Джон Тун, републиканец от Южна Дакота, планира да добави разпоредба към законопроекта за санкции срещу Русия, с която да наложи санкции на Иран .
Той каза, че се стреми да постигне споразумение с демократите за съкращаване на времето, необходимо за разглеждане на законопроекта в Сената, за да се проведе гласуване в пълния състав на Сената възможно най-бързо.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Трима загинаха, а 11 са ранени в преобърнал се микробус край Диарбекир в Турция
По предварителна информация пътниците в микробуса са пътували от Диарбекир към Муш, за да отидат на годежна церемония
Тръмп: Няма да се извиня за войната срещу Техеран, Ормузкият проток ще е на САЩ
Президентът на САЩ твърди, че по-високите цени на бензина са ниска цена за гаранцията, че Иран няма да има ядрено оръжие
Нов голям пожар избухна в Хърватия, тежко остава състоянието на обгорените
Стихията вече влезе в историята, като една от най-големите в Хърватия. Очевидци разказват, че огънят поглъщал всичко по пътя си.