Да се постигне мир между Украйна и Русия за Доналд Тръмп ще бъде по-лесно, отколкото между Израел и Палестина, които с прекъсвания воюват вече почти 80 години. За това пише в авторска статия за The Telegraph международният наблюдател и експерт по близкоизточни въпроси Кон Кофлин.
Журналистът отбелязва, че тези дни Доналд Тръмп е пълен с еуфория, защото е уверен, че договореностите, постигнати с негово съдействие между Израел и ХАМАС, ще сложат окончателен край на конфликта, който продължава вече десетки години. Тук Тръмп, разбира се, греши, и има признаци, че мирното споразумение в Близкия изток вече започва да се разпада, пише Кофлин.
Според наблюдателя, истината е, че постигането на устойчив мир между украинци и руснаци ще бъде по-лесно, отколкото между евреи и палестинци. И Украйна има шанс да се възползва от сегашната самоувереност на Тръмп, за да натисне Русия и да я накара да седне на масата за преговори.
В този контекст Кофлин посочва предоставянето на Украйна на американски ракети „Томахоук“, способни да поразяват цели дълбоко в руската територия, както и повишаването на тарифите за такива държави като Индия и Китай при покупка на руски петрол.
„Съществува реална възможност, че ако САЩ и техните съюзници упражнят достатъчен натиск върху Путин, ще бъде постигнато правилно дълготрайно прекратяване на огъня“, – пише наблюдателят.
Той отбелязва, че в ивицата Газа липсва единно и ефективно палестинско ръководство, способно да се придържа към постигнатите договорености. Затова пък в лицето на Путин Тръмп има човек, който е надарен с власт и правомощия да осигури изпълнението и спазването на всяко постигнато споразумение.
„Руснаците напълно осъзнават сложността на международната дипломация и ценността на сключването на сложни компромиси за постигане на по-широка цел“, – пише наблюдателят.
Кофлин е убеден, че Тръмп напълно може да накара Путин да се откаже от плановете за пълно покоряване на Украйна и да прекрати войната на текущите позиции. Дори такова болезнено за двете страни примирие, според наблюдателя, би било значително по-убедително постижение от „вечния мир“, който Тръмп постигна в ивицата Газа.
Перспективите за мир в Украйна
Както пише УНИАН, анализаторите смятат, че след провала на летното руско настъпление на фронта Владимир Путин може да бъде по-склонен да сключи поне временно мирно споразумение. Това настъпление се разглеждаше като последен опит да се постигне значителен пробив, но отново Русия не получи нищо важно.
Анализаторите смятат, че при влошаващата се икономическа и социална ситуация в Русия, на фона на спор с Тръмп, високите загуби на фронта и очевидната неспособност да победи Украйна по военен път, Путин може да се съгласи на компромис.


Коментари (0)