14 Юни, 2026

The Telegraph: Русия използва невидим електромагнитен „щит“ на фронта в Украйна

The Telegraph: Русия използва невидим електромагнитен „щит“ на фронта в Украйна
Снимката е илюстративна

Радио-, инфрачервени и радиолокационни сигнали

Руските войски използват по цялата фронтова линия невидим „щит“ от електромагнитни импулси с цел да попречат на изстрелваните от украинската армия ракети, снаряди и дронове да достигат целите си, твърдят журналисти от изданието „The Telegraph“.

Посочва се, че става дума за сложна мрежа от радио-, инфрачервени и радиолокационни сигнали, излъчвани в небето над бойното поле. Според публикацията,  това осигурява на окупаторите „безпрецедентна защита“ в някои райони.

Отбелязва се, че за Русия е най-важно да си осигури способност за противодействие срещу украинските дронове, които са особено ефективни при изпълнение на разузнавателни задачи и нанасяне на удари на големи разстояния.

Същевременно Въоръжените сили на Украйна системно извършват операции за поразяване на руските системи за радиоелектронна борба.

"Те винаги са имали  добра система за електронна борба още от началото на пълномащабната инвазия. Но сега тя е по-добра от нашата“ – цитира изданието военен, чието подразделение борави с дронове Mavic.

"Това става доста интензивно, но няма нищо високотехнологично… силата е в количеството, не в качеството", коментира друг украински военен.

Превод Faktor.bg

Сподели:
ЕС лидери подготвиха 5 точки за обсъждане на Г-7 с Тръмп по мира между Украйна и Русия

ЕС лидери подготвиха 5 точки за обсъждане на Г-7 с Тръмп по мира между Украйна и Русия

В момента може да се отвори прозорец с възможности за дипломация, тъй като Украйна е в силна позиция, докато Русия не може да победи Украйна военно и икономиката ѝ е в затруднение

След атаки към Израел, Тел Авив издаде заповед за евакуация на 29 села в Южен Ливан

След атаки към Израел, Тел Авив издаде заповед за евакуация на 29 села в Южен Ливан

„Два удара на подозрителни въздушни цели на израелска територия бяха идентифицирани близо до израелско-ливанската граница."

 Докато Макрон разчита на Вучич, „Монд“ излезе с ужасяващи данни за режима в Сърбия

Докато Макрон разчита на Вучич, „Монд“ излезе с ужасяващи данни за режима в Сърбия

„Гражданите нямат доверие на полицията, защото вече никой не може да различи престъпника от полицая“, заявява пред разследващия сайт „Радар“ бившият полицейски командир Боголюб Живкович

Коментари (0)