5 Февруари, 2026

The Times: Защо Путин и Тръмп се срещат точно в Аляска?

The Times: Защо Путин и Тръмп се срещат точно в Аляска?

За Тръмп е важно, че Путин пътува до САЩ, а не обратното, въпреки седемчасовия полет

Когато президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви Аляска за място на провеждане на срещата на върха с кремълския диктатор Владимир Путин, най-много се зарадва републиканският губернатор на този обширен щат Майк Дънливи, пише The Times.

„Аляска е най-стратегическото място в света: тя се намира на кръстопътя на Северна Америка и Азия, с Арктика на север и Тихия океан на юг. Само две мили отделят Русия от Аляска — никое друго място не играе толкова важна роля в нашата национална отбрана, енергийна сигурност и арктическо лидерство“, заявил тогава Дънливи.

В материала се казва, че за разлика от другите обсъждани варианти за място на срещата, провеждането ѝ на американска територия дава на Путин още едно важно предимство: той не рискува да бъде арестуван по издадената заповед на Международния наказателен съд, тъй като САЩ не признават юрисдикцията на този орган в Хага.

Освен това се припомня фактът, че някога Аляска е била руска земя — или поне „крехък форпост на Руската империя“.

Медиите отбелязват, че тъй като на предстоящата среща на върха най-вероятно ще се обсъжда „обмен на територии“ между Москва и Киев, Путин ще има повод да си припомни решението на своя далечен предшественик, император Александър II, да продаде Аляска на Америка през 1867 година за 7,2 милиона долара — по два цента за акър.

„От древни времена изборът на място за среща на съперничещи си императори, крале и пълководци е имал огромно символично значение. Особено това се отнасяше за срещите на президентите на САЩ и съветските, а по-късно — руските лидери“, подчертава журналистът Питър Конради.

За Тръмп е важно, че Путин пътува до САЩ, а не обратното, въпреки седемчасовия полет. Като домакин той също получи привилегията пръв да обяви срещата — разбира се, на своята платформа Truth Social.

Кремъл скоро потвърди срещата, наричайки избора на Аляска „напълно логичен“ и покани Тръмп на ответна среща в Русия — в Москва или, може би, във Владивосток. Там, според руската страна, лидерите ще могат да обсъдят икономическото сътрудничество в пограничните региони.

Руските държавни медии предсказуемо нарекоха срещата триумф за Путин и уж предвестник на поражението на президента на Украйна Володимир Зеленски, който бе изключен от тристранния формат.

По-рано беше съобщено, че, за разлика от твърденията в руските медии, САЩ все пак обмислят възможността да поканят Зеленски в Аляска. Това заяви един високопоставен американски служител.

CNN твърди, че тази двустранна среща в Аляска води към бавно поражение на Украйна. Киев и европейските съюзници реагираха с ужас на ранните идеи на пратеника на Тръмп Стив Виткоф, според които Украйна ще отстъпи остатъците от Донецка и Луганска област в замяна на прекратяване на огъня.

faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Лавров с нова порция безумия: Москва беше изненадана от санкциите  срещу "Лукойл" и "Роснефт"

Лавров с нова порция безумия: Москва беше изненадана от санкциите срещу "Лукойл" и "Роснефт"

Във връзка с война в Украйна Лавров подчерта, че според него президентът Володимир  Зеленски мисли само за собственото си "оцеляване"

Украйна и Русия не се разбраха за Донбас

Украйна и Русия не се разбраха за Донбас

Американският пратеник Стив Уиткоф обяви, че Украйна и Русия са се договорили да извършат нова размяна на военнопленници

ВСУ удариха стратегическия полигон Капустин Яр

ВСУ удариха стратегическия полигон Капустин Яр

Смята се, че Русия изстрелва ракетата със среден радиус на действие „Орешник“ оттам, за да атакува граждански и военни цели в Украйна. Такава ракета бе изстреляна в района на Лвов