4 Февруари, 2026

The Washington Post: Смут сред руския елит след ресурсната сделка с Киев

The Washington Post: Смут сред руския елит след ресурсната сделка с Киев

снимка: архив

Затоплянето на отношенията между САЩ и Украйна може да затвори прозореца с възможности за сключване на мирен договор, който би бил изгоден за Кремъл

Москва е обезпокоена, че след подписването на споразумението за ресурсите с Киев, новата администрация на САЩ ще заеме по-проукраинска позиция от преди, пише The Washington Post (WP).

Изданието отбелязва, че през първите месеци политиката на Доналд Тръмп е изглеждала по-скоро като защита на руските интереси. Въпреки това, напоследък тонът в изявленията на Вашингтон сериозно и видимо са се променили, а споразумението за ресурсите между Украйна и Съединените щати предизвиква особено безпокойство в Москва.

И докато руските депутати започнаха публично да критикуват споразумението, наричайки го „още една стъпка към колонизацията на Украйна“, зад кулисите в руското правителство нараства тревогата: затоплянето на отношенията между САЩ и Украйна може да затвори прозореца с възможности за сключване на мирен договор, който би бил изгоден за Кремъл.

„Тази сделка влошава позицията на Русия. Една от ключовите причини за напрежението между Тръмп и Зеленски е елиминирана“, коментира политологът Сергей Марков, близък до Кремъл.

Въпреки че подписаният в сряда документ е рамков и не предвижда конкретни гаранции за сигурност за Украйна, според Марков той символично означава, че „САЩ поемат определени задължения за защита на Украйна, в качеството си на специфичен собственик“.

Както отбелязва WP, до този момент Русия сякаш имаше превес в мирните преговори – особено след разгорещения спор между Зеленски и Тръмп в Овалния кабинет. Сега руският елит е обезпокоен от перспективата войната да се проточи и в контекста на задълбочаващите се икономически проблеми на Русия.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

От Народнорепубликанска партия обвиняват правителството на Турция в опит за отстраняване на Имамоглу от президентската надпревара. Президентските избори в страната трябва да бъдат проведени през 2028 г.

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Държавният секретар на Съединените щати каза това часове преди изтичането на историческия договор Нов СТАРТ между Съединените щати и Русия

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Райън Раут беше признат за виновен по 5 обвинения през септември, след като направи неуспешен опит сам да се защитава в съда. Съдия Канън постанови доживотен затвор, както и допълнителни дълги присъди по останалите обвинения.