The Washington Post: Тръмп предложил на Ердоган сделка за $100 млрд. и изход от проблема със санкциите за С-400
Предложенията си американският президент направил в писмо, изпратено до турския президент миналата седмица
Държавният глава на САЩ Доналд Тръмп е предложил на турския президент Реджеп Тайип Ердоган сделка в размер на 100 милиарда долара с благоприятни условия за страната му, както и помощ при решаването на въпроса за санкциите, които Вашингтон планира да наложи срещу Анкара във връзка с доставката на руски зенитно-ракетни системи С-400, съобщава американският вестник The Washington Post.
Според източници от администрацията на Вашингтон, Тръмп е изпратил писмо до Ердоган миналата седмица, в което е отправил предложението си. Целта на инициативата мъ е подобряване на отношенията между САЩ и Турция.
По думите на събеседника на изданието, администрацията във Вашингтон отчита, че С-400 не са „пуснати в експлоатация", за да не може „да имат достъп до средствата за комуникация и отбрана на американския [самолет] F-35". Така Анкара може да се върне към програмата за производство на многоцелевия изтребител и да избегне ограниченията.
Американските законодатели вероятно ще разкритикуват предложенията на американския президент поради факта, че много конгресмени и сенатори подкрепят въвеждането на ограничения срещу Анкара съгласно закона „За противодействие на американските противници чрез санкции“. Според изданието, приблизително същите условия Вашингтон вече предложи на Анкара през октомври, за да спре операцията си в Сирия, но опитът беше неуспешен.
Още от Свят
The Telegraph: Как бижуто в короната – Крим – се превръща в капан за диктатора Путин
Полуостровът някога беше представян от Кремъл като голямата история на успеха на стратегическата визия на Путин, днес може да се окаже срамен провал на т.нар. Специална военна операция
Руски ветеран заплаши Кремъл с военен бунт, обвини командири в изтезания и убийства на войници
Видео с над 12 милиона гледания разтърси Русия. Военен ветеран обвини командири в изтезания, рекет и убийства на войници, предупреди за възможен военен бунт, а подкрепата за него сред руските военнослужещи започва да расте
Край на примирието: САЩ и Иран влязоха в открита военна спирала
САЩ удариха ирански военни обекти, Техеран върна с атаки срещу американски позиции, след като Иран атакува 4 щурмови дрона кораби, минаващи през Ормузкия проток“