12 Януари, 2026

The Washington Post: Тръмп се кани да депортира 200 000 украински бежанци

The Washington Post: Тръмп се кани да депортира 200 000 украински бежанци

Скрийншот

Това предложение е било разработвано още преди 5 май, когато Министерството за вътрешна сигурност на САЩ обяви, че имигрантите, които доброволно решат да се "самодепортират" в родните си страни, ще могат да получат еднократна помощ от 1000 долара

Администрацията на САЩ е разработила план за изразходване на 250 милиона долара, предназначени за чуждестранна помощ, за връщането на мигранти, пристигнали в Щатите от зони на активни военни действия. Става дума, по-специално, за 200 000 украински и 500 000 хаитянски бежанци. Това съобщава The Washington Post, позовавайки се на вътрешни документи.

Отбелязва се, че това предложение е било разработвано още преди 5 май, когато Министерството за вътрешна сигурност на САЩ обяви, че имигрантите, които доброволно решат да се "самодепортират" в родните си страни, ще могат да получат еднократна помощ от 1000 долара от правителството на САЩ.

Изданието припомня, че и предишни администрации на САЩ са подкрепяли използването на средства от данъкоплатците за доброволна репатриация на мигранти. Все пак се подчертава, че предложението на президента Доналд Тръмп е особено, тъй като засяга хора, избягали от опасни региони, и изглежда има за цел да заобиколи Международната организация по миграция (МОМ), която е свързана с ООН и обикновено координира подобни връщания.

Този план съвпада и с намеренията на администрацията на Тръмп да съкрати чуждестранната помощ, включително да закрие Агенцията на САЩ за международно развитие (USAID) и да прекрати 80% от нейните програми – включително онези, които обслужват Украйна, Хаити и други проблемни държави.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Лидерите на Иран се обадиха, искат среща, готови са да преговарят

Тръмп: Лидерите на Иран се обадиха, искат среща, готови са да преговарят

Според президента на САЩ може да се наложи да се действа още преди да има среща и да се пристъпи към преговори

САЩ тайно прехвърлиха на Украйна най-новата система ПВО за унищожение на дронове

САЩ тайно прехвърлиха на Украйна най-новата система ПВО за унищожение на дронове

Вероятно става въпрос за тестване на напълно нова разработка в реални условия

След Мадуро идва ред на Куба: Тръмп я заплаши с петролно ембарго и Рубио на власт

След Мадуро идва ред на Куба: Тръмп я заплаши с петролно ембарго и Рубио на власт

Белият дом затяга примката около Хавана: След ареста на Мадуро, Вашингтон спира петрола за острова и чертае ново бъдеще с Марко Рубио