За първи път в историята на Военномедицинска академия екип медици на Академията трансплантира бъбреци на 42-годишна жена и на 21-годишен мъж
Трима души получиха шанс за нов живот, след като близките на 45-годишен мъж взеха благородното решение да дарят органите му
Донорската ситуация бе реализирана от екип на МБАЛ „Уни Хоспитал“ - Панагюрище с координатор д-р Алексей Лещански, съобщиха от пресцентъра на Изпълнителна агенция “Медицински надзор”.
В резултат на това 38-годишен мъж претърпя успешна чернодробна трансплантация, извършена от екип от ВМА, съобщава Нова. Той е ръководен от проф. д-р Васил Михайлов, заедно с проф. д-р Ивелин Такоров.
За първи път в историята на Военномедицинска академия екип медици на ВМА, трансплантира бъбреци на 42-годишна жена и на 21-годишен мъж.
Според информация от лечебното заведение пациентите са в добро общо състояние и остават под лекарско наблюдение в реанимация. По медицински причини други органи не бяха трансплантирани.
Министерство на здравеопазването и Изпълнителна агенция “Медицински надзор” изразяват искрени съболезнования към близките на донора и дълбока благодарност за тяхното благородно решение, взето в труден момент, да спасят човешки животи. Благодарност се изказва и на екипите на лечебните заведения.
Още от България
Нанков за мантинелите: Самият Шишков е подписал договорите през 2023 г. в служебния кабинет на Радев
"Няма поръчка за 1 млрд. евро. Има за 490 млн. евро - Шишков не може да борави с цифри"
Мирчев: Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев
"Освещаването на българските бойни знамена няма нищо общо с пропагандата на агресивна война - то не благославя нападение срещу чужда държава, не обявява войната за „свещена“ и не превръща Църквата в инструмент на държавна пропаганда"
Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски
В 16:19 ч в Районно управление - Карнобат е подаден сигнал от началника на пътническия влак №30133 по линията Карлово - Бургас, че локомотивът на композицията е обхванат от пламъци