Милиони кашони с портокали се развалят в контейнери, които са блокирани по европейските пристанища, заради спор между Южна Африка и Европейския съюз по правилата за внос, твърдят производители на цитрусови плодове.
Южна Африка, вторият по големина износител на пресни цитрусови плодове в света след Испания, подаде жалба в Световната търговска организация (СТО) през миналия месец, след като ЕС въведе нови изисквания за растителна и здравна безопасност, които според производителите на портокали застрашават оцеляването им, съобщи АФП.
Мерките влязоха в сила през юли, когато корабите вече бяха в морето и превозваха стотици контейнери, пълни с южноафрикански плодове за Европа, в резултат на което те бяха задържани при пристигането си, заяви южноафриканската Асоциация на производителите на цитруси (CGA).
"Това е пълна катастрофа", каза по телефона за АФП главният изпълнителен директор на CGA Джъстин Чадуик.
"Храна, която е с фантастично качество и е безопасна, просто стои там - и то в момент, когато хората са притеснени за продоволствената сигурност."
Правилата на ЕС имат за цел да се справят с потенциалното разпространение на насекомо, наречено лъжлив молец - вредител, който произхожда от Африка, на юг от Сахара, и се храни с плодове, включително портокали и грейпфрути.
Новите мерки изискват от южноафриканските фермери да прилагат екстремно студена обработка на всички портокали, предназначени за Европа, и да държат плодовете при температура от два градуса по Целзий или по-ниска в продължение на 25 дни.
Според CGA обаче тази мярка е ненужна, тъй като страната вече разполага със собствен, по-целенасочен начин за предотвратяване на заразата.
В жалбата си пред СТО Южна Африка твърди, че изискванията на ЕС "не се основават на научни данни", че са по-рестриктивни от необходимото и "дискриминационни".
Южноафриканските производители на цитрусови плодове твърдят, че изискването оказва неоправдан допълнителен натиск върху отрасъла, който вече е в тежко състояние.
"Това ще увеличи много разходите... а в момента това не може да си позволи нито един производител в света", казва Ханес де Ваал, който ръководи почти 100-годишната ферма Sundays River Citrus.
Де Ваал, чиято компания отглежда портокалови, клементинови и лимонови дървета на площ от 7000 хектара близо до югоизточния крайбрежен град Гкеберха, заяви, че приходите вече са свити от високите разходи за транспорт и торове.
След удара в Ковид-19 транспортните разходи са се увеличили рязко, както и цената на торовете заради войната в Украйна, където Русия е един от най-големите производители в света.
Европа е най-големият пазар за цитрусовата индустрия на Южна Африка, която възлиза на почти 2 млрд. долара, като според CGA на нея се падат 37% от целия износ.
Новите правила бяха въведени в разгара на сезона на портокалите в Южна Африка, по време на зимата в южното полукълбо, когато износът е в разгара си.
Това е дало твърде малко време на производителите на плодове да се адаптират, казва Чадуик.
Около 3,2 млн. кашона цитрусови плодове на стойност около 605 млн. ранда (36 млн. долара) са напуснали пристанището с документи, които са били сгрешени при пристигането им.
Южноафриканското правителство се бори да издаде нови документи за пратките, които отговарят на новите критерии, но стотици контейнери може да се окажат предназначени за унищожаване, каза Чадуик.
Според CGA Южна Африка вече разполага с ефективна система за борба с молците.
"Нашата система включва студена обработка, но е насочена към риска, докато мярката на ЕС е обща мярка, която обхваща всички портокали", каза Чадуик.
"Колкото по-висок е рискът, толкова по-екстремно е студеното третиране", каза той за мерките в Южна Африка.
Сега спорът е в СТО. Страните разполагат с 60 дни, за да договорят решение. В противен случай жалбоподателят може да поиска въпросът да бъде решен от експертна група.
ЕС заяви, че е убеден в "съвместимостта със СТО" на своите мерки.
"Целта на критериите на ЕС за растителна и здравна безопасност е да се защити територията на съюза от потенциалното значително въздействие върху селското стопанство и околната среда, ако този вредител се установи в съюза", заяви говорител на Европейската комисия в изявление.
Чадуик се надява, че "разумът" ще надделее и ще бъде намерено бързо решение.
"Нашата индустрия е подложена на натиск. По принцип това е година на оцеляване", каза той. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства