11 Юни, 2026

Тръгна делото за корупция срещу кметицата Десислава Иванчева

Тръгна делото за корупция срещу кметицата Десислава Иванчева
Десислава Иванчева

Заедно с Биляна Петрова и Петко Дюлгеров те ще отговарят за изнудване на столичен преприемач и рекет в големи размери

В Специализирания наказателен съд днес започва делото срещу отстранената кметица на столичния район „Младост“ Десислава Иванчева, бившата ѝ заместничка Биляна Петрова и бившия районен кмет Петко Дюлгеров.

Тримата са на съд по обвинение, че са изнудвали строителния предприемач Александър Ваклин, за да бъде придвижена преписката му за разрешение за строеж в квартала, предаде БНР. 

След като на предишното съдебно заседание съдът прецени, че в обвинителният акт не са допуснати съществени процесуални нарушения, днес заключителната му част трябва да бъде прочетена в съдебната зала. 

Той описва как, според прокуратурата, е взето решението за изнудването на Ваклин. Инициатор била Иванчева, помагала ѝ Петрова, а Дюлгеров предложил да е посредник в контактите със строителния предприемач. 

Първоначалната обсъждана сума била 250 000 лева, но след като станало ясно, че Ваклин има интерес и към други терени в "Младост", била удвоена, пише в обвинителния акт. Той описва как се договаряли мястото и начинът на предаване на първата вноска от подкупа - 70-те хиляди лева, който бяха намерени у тримата подсъдими при показните им арести на 17 април. 

От обвинителния акт става ясно, че бял тефтер на Десислава Иванчева е едно от основните доказателства за корупционната афера. Той е бил намерен в дамската ѝ чанта, а на първите му две страници имало инициали и суми. 

От ареста си и досега отстранената кметица и бившата ѝ заместничка твърдят, че са невинни и че са жертва на схема, организирана от третия подсъдим - Петко Дюлгеров, и подалия сигнал, че е изнудван - Александър Ваклин. 

Бизнесменът ще е сред първите разпитвани по делото, както и съпругата му и десетки общинските служители.

 
Сподели:
Ангел Георгиев от "Възраждане" се отказва от имунитета си

Ангел Георгиев от "Възраждане" се отказва от имунитета си

"Това е поредното политически мотивирано дело, което се използва за натиска спрямо мен и спрямо "Възраждане", твърди депутатът

Документацията за екстрадацията на Стоян Мавродиев е готова, на ход е Белград

Документацията за екстрадацията на Стоян Мавродиев е готова, на ход е Белград

Информацията е потвърдена от правосъдния министър Николай Найденов, който обясни, че документите са предадени на посолството на Сърбия у нас

И.ф. главен прокурор Стефанова поиска имунитета на депутат от 52-то Народно събрание

И.ф. главен прокурор Стефанова поиска имунитета на депутат от 52-то Народно събрание

А.Г. е предаден на съд в качеството му на обвиняем за нанасяне на телесна повреда на полицай по хулигански подбуди

Коментари (0)