Пред очите на международните гости
Вчера загинаха двама от най-опитните ни пилоти на авиобаза "Граф Игнатиево". Самолетът им катастрофира по време на репетиция за авиошоуто, което трябваше да се проведе днес.
Днес е обявен ден на траур за Военновъздушните ни сили. Военна окръжна прокуратура и военна полиция трябва да извършат втори оглед на мястото на произшествието.
Точно 13 минути е продължил полета на загиналите пилоти майор Петко Димитров и старши лейтенант Венцислав Дункин с учебно-боен самолет L-39ZA, предаде бТВ.
Те са излетели в 12:17 часа, а в 12:30 часа самолетът стремглаво е полетял надолу в права линия.
Инцидентът е станал и пред очите на международните гости.
Извършваният вчера полет е бил генерална репетиция преди планираното за днес международно авиошоу по повод 20 години от приемането ни в НАТО.
Самолетът е бил последно реновиран през юни месец миналата година – в Чехия. Бил е напълно пригоден, технически изправен, проверен е преди самия полет, казват от армията.
Свидетели разказват, че летателният апарат е бил във формация с още два самолета.Внезапно е забелязано как самолетът е тръгнал право надолу без никакъв опит да се извърши катапулт и се е разбил на пистата.
Всички присъствали, разказват, че буквално са застинали в този момент. Имало е първоначален шок, а след това всички са се разтичали, за да дойдат пожарна, полиция и линейки.
Още от България
Поптодорова: С политика хем-хем няма да стане, България е приела Киевската декларация
Формулата тук е не: ние приветстваме, ние призоваваме, не – ние приемаме, това е терминът, с който се описва приемането и на закон в парламента. Това е процедура, която е приключила, за да се стигне до: ние приемаме декларацията, каза вицепрезидентът на Атлантическия клуб.
Слънчево и юлски горещо, следобедни дъждове ще разхлаждат планинските места
Максималните температури - между 32° и 37°, в София - около 32°. В планините преди обед ще е слънчево. По Черноморието - предимно слънчево, следобед с временни увеличения на облачността, но без валежи.
Радев с нов лупинг: Партньорството с „Райнметал“ е пример за сътрудничеството с Германия
Това заяви министър-председателят по време на срещата си с делегация от федералната провинция, водена от Томас Щробъл, председател на Ландтага (парламента) на Баден-Вюртемберг