"Важно е европейците да бъдат включени на всеки етап, за да се гарантират надеждни гаранции за сигурност заедно с Америка."
Президентът на Украйна Володмир Зеленски съобщи в социалните мрежи, че е разговарял с държавния глава на САЩ Доналд Тръмп.
Пълният текст на изявленето му:
"Проведохме дълъг, смислен разговор с президента Тръмп, първо на четири очи, а след това и с участието на европейски лидери. Общо разговаряхме повече от час и половина, около час с президента Тръмп.
Украйна за пореден път потвърждава, че е готова да работи максимално продуктивно за постигане на мир.
Президентът Тръмп ме информира за срещата си с руския лидер, за основните моменти от разговора. Важно е силата на Америка да влияе върху развитието на ситуацията. Подкрепяме предложението на президента Тръмп за тристранна среща Украйна- Америка-Русия. Украйна подчертава, че ключови въпроси може да бъдат обсъждани на ниво лидери и тристранният формат е подходящ за това.
В понеделник ще обсъдя с президента Тръмп във Вашингтон всички подробности по прекратяването на убийствата, приключването на войната. Благодаря за поканата.
Важно е европейците да бъдат включени на всеки етап, за да се гарантират надеждни гаранции за сигурност заедно с Америка.
Обсъдихме положителни сигнали от американска страна относно участието в гарантирането на сигурността за Украйна. Продължаваме да координираме позициите си с всички партньори. Благодаря на всички, които помагат!“
Още от Свят
The Telegraph: Как бижуто в короната – Крим – се превръща в капан за диктатора Путин
Полуостровът някога беше представян от Кремъл като голямата история на успеха на стратегическата визия на Путин, днес може да се окаже срамен провал на т.нар. Специална военна операция
Руски ветеран заплаши Кремъл с военен бунт, обвини командири в изтезания и убийства на войници
Видео с над 12 милиона гледания разтърси Русия. Военен ветеран обвини командири в изтезания, рекет и убийства на войници, предупреди за възможен военен бунт, а подкрепата за него сред руските военнослужещи започва да расте
Край на примирието: САЩ и Иран влязоха в открита военна спирала
САЩ удариха ирански военни обекти, Техеран върна с атаки срещу американски позиции, след като Иран атакува 4 щурмови дрона кораби, минаващи през Ормузкия проток“