30 Април, 2026

Тръмп иска Си Дзинпин да направи първата крачка за помирение, той няма такова намерение

Тръмп иска Си Дзинпин да направи първата крачка за помирение, той няма такова намерение

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Уточнява се, че по време на частни разговори няколко часа преди Китай да обяви нови ответни мерки, администрацията на президента на САЩ е предупредила китайските представители да не предприемат подобна стъпка.

Екипът на президента на САЩ Доналд Тръмп многократно е казвал на китайските служители, че председателят на КНР Си Дзинпин трябва да направи първата крачка и да поиска среща с американския лидер, за да се смекчи конфликтът, възникнал заради въведените мита. Това съобщава CNN, позовавайки се на източници, запознати със ситуацията.

Уточнява се, че по време на частни разговори няколко часа преди Китай да обяви нови ответни мерки, администрацията на Тръмп е предупредила китайските представители да не предприемат подобна стъпка. Вместо председателят на КНР да поиска среща с президента на САЩ, Китай обявил повишаване на ответните мита. Освен това изказване на Си Дзинпин допълнително е изострило ситуацията.

„През повече от 70 години развитието на Китай се е основавало на самодостатъчност и упорита работа — и никога на подаяния от други. Китай не се страхува от несправедливо потисничество“, казал той.

Според двама високопоставени представители на Белия дом, САЩ няма да бъдат първите, които ще се обърнат към Китай. Тръмп казал на своя екип, че Китай трябва да направи първата крачка.

Сподели:

Коментари (0)

След политически скандал във Вашингтон: Пентагонът отблокира  400 млн.$ за Украйна

След политически скандал във Вашингтон: Пентагонът отблокира 400 млн.$ за Украйна

„Средствата бяха освободени от вчера“, заяви Хегсет, като допълни, че всички административни и бюрократични пречки по изпълнението на пакета вече са преодолени

Тръмп: Скоро решаваме за евентуалното намаляване на войниците на САЩ в Германия

Тръмп: Скоро решаваме за евентуалното намаляване на войниците на САЩ в Германия

Изявлението на американския президент дойде след като канцлерът Фридрих Мерц заяви, че американците не показват да имат каквато и да било стратегия в Иран и че Иран унижава САЩ

Москва с нова атака: Сделките с украински дронове е схема за пране на европейски пари

Москва с нова атака: Сделките с украински дронове е схема за пране на европейски пари

Родион Мирошник нарече специалният формат на сътрудничество на ЕС с Украйна "корумпиран параван на европейските гении" и своеобразна PR акция