9 Април, 2026

Тръмп иска споразумение с Китай за търговията и сигурността - включително ядрените оръжия

Тръмп иска споразумение с Китай за търговията и сигурността - включително ядрените оръжия

Снимка: архив

Той иска Китай да инвестира повече в САЩ и да купува повече американски стоки

Президентът на САЩ Доналд Тръмп иска да сключи голяма сделка с Китай, за да се справи с проблемите в сектора на търговията и в сигурността, включително ядрените оръжия, съобщава New York Times с позоваване на съветници на президента на САЩ.

Според изданието Тръмп би искал да постигне споразумение, което да задължи Китай да инвестира повече в САЩ и да купува повече американски стоки. Въпреки че страните вече подписаха подобно споразумение през 2020 г., Пекин все още не е закупил договорените допълнителни стоки и услуги за 200 милиарда долара.

Китай представлява „една от най-големите заплахи за националната сигурност на САЩ“, но е и основен търговски партньор и ключов играч по редица въпроси, включително ядрената сигурност, технологиите и готовността за реакция при пандемия, отбелязва New York Times.

Изданието прогнозира, че преговорите ще бъдат трудни.

Превод Faktor.bg

 

Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.