Белият дом е изготвил нещо като списък на „послушните и непослушните“ страни в НАТО, докато администрацията на Тръмп търси начини да накаже съюзници, отказали подкрепа на войната с Иран. Според него, сред държавите, които са съдействали на САЩ, е и България, която „тихомълком е подкрепила американската логистика в Близкия изток“, се отбелязва в анализ на Политико.
Работата по схемата, по която е работено преди посещението на генералния секретар на НАТО Марк Рюте във Вашингтон този месец, включва преглед на приноса на държавите членки към алианса и подреждането им в различни категории, твърдят трима европейски дипломати и американски служител от сферата на отбраната, запознат с плана.
Това е поредния знак, че президентът Доналд Тръмп възнамерява да изпълни заплахите си срещу съюзници, които не се съобразяват с желанията му. Това е и още една точка на напрежение за все по-разклатения съюз, който беше подложен на удари от атаките на президента на САЩ от натиска му за анексиране на Гренландия до предупреждението му за пълно изтегляне от пакта.
Министърът на отбраната Пийт Хегсет загатна за такава идея още през декември. „Образцови съюзници, които поемат своята част от отговорността, като Израел, Южна Корея, Полша, все по-често Германия, балтийските държави и други, ще получат нашето специално благоволение“, заяви той.
„Съюзниците, които продължават да не изпълняват своята роля в колективната отбрана, ще понесат последствия“, каза Хегсет.
Един от дипломатите коментира, че списъкът изглежда отразява именно тази логика. „Белият дом има документ за послушните и непослушните, така че предполагам, че мисленето е сходно“, казва дипломатът.


Коментари (0)