14 Юли, 2026

Тръмп към Зеленски: "Защо не удариш Москва?", отговорът: "Можем, дайте ни оръжия"

Снимка: архив - EPA/BGNES

В рамките на официална среща в Белия дом с генералния секретар на НАТО Марк Рюте, Тръмп представи амбициозен оръжеен план.

Американският президент Доналд Тръмп е попитал украинския държавен глава Володимир Зеленски защо не нанесе удар по Москва, съобщава „Вашингтон Поуст“, позовавайки се на свои източници в американската администрация.

Отговорът на Зеленски бил лаконичен, но категоричен: „Можем, ако ни дадете оръжия.“

Разговорът между двамата лидери се е състоял в контекста на новата офанзива на Тръмп на геополитическата сцена, свързана с конфликта в Украйна. Президентът на САЩ даде на Русия срок от 50 дни за постигане на мирно споразумение - иначе Москва може да бъде изправена пред тежки санкции, включително 100% „вторични мита“ за страните, които купуват руски петрол.

В рамките на официална среща в Белия дом с генералния секретар на НАТО Марк Рюте, Тръмп представи амбициозен оръжеен план: САЩ ще продават оръжие на европейски съюзници, които на свой ред ще предоставят въоръжението на Украйна. Тази схема има за цел да ускори подкрепата за Киев, без директно участие на САЩ в доставките. Първата вълна от доставки ще бъде на стойност 10 млрд. долара, разкри Axios. /БГНЕС

 

Сподели:
САЩ обяви нова морска блокада на Иран

САЩ обяви нова морска блокада на Иран

Три танкера са ударени в Ормузкия проток. За трета поредна нощ Иран и Съединените щати си разменят удари

Франция чества деня на Бастилията, български гвардейци ще маршируват в Париж

Франция чества деня на Бастилията, български гвардейци ще маршируват в Париж

На парада освен силно европейско присъствие на лидери, ще участват украински военнослужещи, както и представители на българската Национална гвардейска част

Йордания успя да спре изстреляните от Иран ракети

Йордания успя да спре изстреляните от Иран ракети

По-рано Корпусът на гвардейците на ислямската революция заяви, че е нанесъл удари с ракети и безпилотни летателни апарати по използваната от САЩ авиационна база "Принц Хасан“ в Йордания

Коментари (0)