18 Юни, 2026

Тръмп нападна ФБР, глания прокурор и служители заради "руското разследване"

Тръмп нападна ФБР, глания прокурор и служители заради "руското разследване"
Доналд Тръмп

Американският президент Доналд Тръмп каза в интервю за вестник "Ню Йорк таймс", че никога не би назначил Джеф Сешънс за министър на правосъдието (и главен прокурор), ако е знаел, че Сешънс ще си направи самоотвод от разследването на връзките на екипа на държавния глава с Русия, предадоха "Асошиейтед прес" и БТА.

Според Тръмп това било "много нечестно спрямо президента". Ако той беше решил да си прави самоотвод, "трябваше да ми каже преди да приеме поста и аз щях да избера някои друг", каза президентът. АП добавя, че именно решението на Сешънс да не оглави "руското" разследване е довело до назначаването на Робърт Мюлър за специален разследващ по въпроса. С разкритията на Мълър на този пост над администрацията на Тръмп надвисват все по-тежки облаци.

Държавният глава междувременно отправи критики и към заместника на Сешънс, Род Розънстайн, който според него е отговорен за "конфликт на интереси, тъй като препоръчал уволняването на Коми (за което се оказа, че Тръмп мисли отпреди да получи препоръката), а после назначил Мюлър, който проверява дали действията спрямо шефа на контраразузнаването възпрепятстват правосъдието. "Ето това е конфликт на интереси!"

В интервюто си Тръмп отправя индиректни заплахи и към Мюлър, който е бивш шеф на ФБР, намеквайки, че разполага с компрометираща информация за него. Според Тръмп назначаването на Мълър на този пост е било в "конфликт на интереси", защото Тръмп е разговарял и с него, търсейки подходящ човек за директор на ФБР на мястото на уволнения от него Джеймс Коми. "Имаше много други конфликти, за които не съм говорил, но ще го направя в някой момент", отбелязва многозначително президентът в интервюто си.

Всичко, което трябва да знаете за:
Президентът Тръмп (490)
Тръмп обвини и самия Коми, който го заплашил, че разполага с някакво "досие или компрометираща информация" още преди новоизбраният президент да встъпи в длъжност, за да има средство за натиск над него. Държавният глава не пощади и наследилия Коми изпълняващ длъжността директор на ФБР Андрю Маккейб, тъй като жена му получила дарение от фонд, свързан с демократите.

От министерството на правосъдието отказаха да коментират интервюто на президента на САЩ. 

Сподели:
Ключова среща на министрите на отбраната на страните от НАТО в Брюксел

Ключова среща на министрите на отбраната на страните от НАТО в Брюксел

Форумът, който ще се фокусира върху войната в Украйна и ситуацията в Близкия изток, се провежда в момент, когато европейските съюзници са под засилен натиск от Вашингтон

Мирът между САЩ и Иран в 14 точки

Мирът между САЩ и Иран в 14 точки

Вашингтон публикуваха официалното  споразумение с Техеран

Руски балистични ракети удариха Киев часове след разговорите между Зеленски и Тръмп

Руски балистични ракети удариха Киев часове след разговорите между Зеленски и Тръмп

Властите в североизточния украински град Суми казаха, че един човек е бил убит при атака с дрон. В по-голямата част от Украйна е обявена въздушна тревога.

Коментари (0)