19 Август, 2026

Тръмп нарече Мъск „супергений“, но с една уговорка

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Въпреки публичните спорове влиятелни представители на движението MAGA продължават да призовават за помирение между двамата

След публичния конфликт с милиардера Илон Мъск президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е възстановил приятелските си отношения с него и го определи като изключително талантлив човек с някои проблемни черти на характера.

Оценката си Тръмп направи по време на интервю за предаването на Скот Дженингс, цитирано от Business Insider.

„В него има 80% супергениалност и още 20% определени проблеми. А когато се справи с тези 20%, ще бъде великолепен“, каза Тръмп.

Президентът подчерта, че продължава да изпитва симпатии към милиардера.

„Той винаги ми е харесвал. Харесва ми и сега“, заяви Тръмп, като добави, че според него Мъск е допуснал грешки през последните месеци.

По време на президентската кампания през 2024 г. Мъск беше един от най-важните съюзници на Тръмп. Според американски медии предприемачът е похарчил най-малко 277 милиона долара в подкрепа на Тръмп и други кандидати на Републиканска партия.

След победата на републиканците Мъск за известно време работеше в администрацията на Тръмп, но през юни между двамата избухна публичен конфликт.

Причината беше критиката на Мъск към мащабния данъчен законопроект на Белия дом. Бизнесменът също така заяви, че без неговата финансова подкрепа Тръмп не би спечелил изборите.

Отделно президентът коментира намерението на Мъск да създаде собствена политическа формация, наречена Американска партия. Тръмп изрази надежда, че предприемачът ще се откаже от тази идея и ще остане в лагера на републиканците.

„Не мисля, че има избор. Какво ще прави? Ще отиде при леворадикалните луди ли?“, заяви президентът.

Мъск остава важна фигура за MAGA

Въпреки публичните спорове влиятелни представители на движението MAGA продължават да призовават за помирение между Тръмп и Мъск. По-специално вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Венс нееднократно е заявявал, че милиардерът е изиграл важна роля за победата на републиканците на изборите през 2024 г.

Макар Мъск по-рано да обяви планове за създаване на нова партия, американски медии съобщиха, че той все още не е започнал официалната процедура по регистрацията ѝ и остава един от най-големите донори на Републиканската партия.

През есента на 2025 г. Мъск и Тръмп се появиха заедно на панихида за консервативния активист Чарли Кърк, събрала десетки хиляди хора. Двамата размениха кратък разговор и си стиснаха ръцете.

Последно бяха виждани заедно на 30 май по време на пресконференция в Овалния кабинет, посветена на напускането на Мъск от поста му в DOGE, когато между тях все още продължаваше публичният спор.

faktor.bg

Сподели:
Зеленски посочи главната задача пред новия министър на отбраната

Зеленски посочи главната задача пред новия министър на отбраната

Държавният глава добави, че очаква Министерството на отбраната да разшири възможностите за използване на украинските високоточни удари, съвместно с производителите на украинско оръжие да осигури повече възможности за защита на украинското небе

Руски самолет е навлязъл в България откъм Черно море

Руски самолет е навлязъл в България откъм Черно море

Източници от МВнР съобщиха, че полетът е съгласуван с всички отговорни институции и има издадено разрешение за оказване на помощ при пожари в Сърбия

Тръмп: Планирам да се срещна с Ким Чен-ун

Тръмп: Планирам да се срещна с Ким Чен-ун

По време на първия мандат на Тръмп Ким го нарече "побъркан старец" и заплаши, че разполага с "ядрен бутон" на бюрото си

Коментари (0)