25 Декември, 2025

Тръмп нарече Путин "луд" – Кремъл отвърна с ракети

Тръмп нарече Путин "луд" – Кремъл отвърна с ракети

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След като американският президент отправи убийствена критика към диктатора в Москва, Русия отвръща с най-смъртоносните удари от началото на войната, опитвайки се да сплаши Украйна и Запада

Убийствената критика на американския президент Доналд Тръмп: Владимир Путин е напълно полудял, която отправи в свой пост в социалните мрежи, разбуни духовете в Кремъл. Не закъсня и реакцията на Дмитрий Песков, говорител на диктатора Путин, който увери, че президентът просто защитава Русия.

„Президентът Путин прави необходимото, за да гарантира сигурността на Русия“, заяви прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков по време на ежедневния си брифинг, като определи ударите като „отговор“ на украинските атаки с дронове срещу руска територия.

В публикацията си Тръмп казва, че Путин „ненужно убива много хора“ и че „ракети и дронове се изстрелват срещу градове в Украйна без каквато и да било причина“.

Според украински представители нападението в нощта срещу неделя, в което загинаха най-малко 12 души, а десетки бяха ранени, е било най-голямото след началото на пълномащабната руска инвазия.

Анализатори от Института за изследване на войната смятат също, че последните масирани удари на агресора срещу Украйна, които са най-смъртоносните от началото на войната не са случайни. Те са част от злонамерен план на Владимир Путин да убеди западните страни, че Украйна ще загуби войната.

Русия използва мащабните атаки в Украйна, за да прикрие провалите си на фронта, посочат още от ISW. Путин остава дълбоко ангажиран с отвличането на вниманието от реалностите на бойното поле, тъй като прекъсването на западната военна помощ за Украйна е единствената реална надежда на Русия да спечели тази война.

В същото време руските власти се опитват да скрият влошаващите се икономически и материални ограничения на Русия, които ѝ пречат да постигне значителен успех на бойното поле, отбелязват анализаторите. Руската отбранителна индустриална база не може да произвежда бронирани машини и артилерийски системи с темп, който би компенсирал настоящите загуби на Русия.

Кремъл може би надценява способността си да поддържа дългосрочни военни действия и изглежда пренасочва приоритетите си в усилията си да убеди Запада да отстъпи пред руските искания.

Сподели:

Коментари (0)

Унижение за Путин на Коледа: Украйна e поела пълен контрол над Купянск

Унижение за Путин на Коледа: Украйна e поела пълен контрол над Купянск

Твърденията на руския диктатор, че Купянск вече е руски, бяха опровергани от самия Володимир Зеленски, който пък сподели, че се надява Путин да е умрял...

Взривове в Москва и старият рефлекс на Кремъл: виновни са британските служби

Взривове в Москва и старият рефлекс на Кремъл: виновни са британските служби

След взривовете в Русия кремълската пропагандна машина отново активира познатия наратив за „чуждия заговор“, в който Лондон и Киев се превръщат в универсално обяснение за вътрешната несигурност.

Секретна стенограма разкрива, че още преди 20 години Путин е имал апетити към Украйна

Секретна стенограма разкрива, че още преди 20 години Путин е имал апетити към Украйна

Националните архиви на САЩ са публикували секретен документ - разговор между диктатора Владимир Путин до 43-ия президент на Америка Джордж У. Буш, от който стават ясни имперските амбиции на Кремъл