26 Декември, 2025

Тръмп натиска за споразумение между САЩ и Украйна, Зеленски непреклонен

 Тръмп натиска за  споразумение между САЩ и Украйна, Зеленски непреклонен

снимка: БГНЕС

В материал на The Economist се изтъква, че в рамковия документ за минералите на Украйна ангажиментите са силно размити и неясни, и по-специално как точно американската страна ще контролира новия фонд и какви ще бъдат механизмите му за управление

Президентът Володимир Зеленски няма планове да подпише икономическо споразумение със Съединените щати, което да следва рамково споразумение за минералите, което да не включва по-широки гаранции за сигурност за Украйна. Това съобщава The Economist, позовавайки се на източник от украинското правителство.

Според изданието първоначалният рамков документ няма да изисква ратификация от парламента, а другият ще трябва.

В момента много неща в споразумението все още са неясни. По-специално, не е известно как точно американската страна ще контролира новия фонд и какви ще бъдат механизмите му за управление. Една клауза гласи, че САЩ ще контролират „максималното количество“, което е допустимо според техните закони. В същото време това може да противоречи на друга точка, която показва пропорционалността на инвестициите.

Освен това  изданието отбеляза, че споразумението най-вероятно ще бъде много по-малко от 500 милиарда долара „компенсация“, които Тръмп поиска от Украйна. Тази сума е прекалено преувеличена, тъй като военната и финансова помощ на САЩ за Украйна, според независими оценки, възлиза на повече от 120 милиарда долара.

„Проектът на текста премахна всички най-противоречиви американски искания, които според официални лица често са били посрещани враждебно. В един от случайте на украинците беше даден „един час за подписване“, в друг – само шест минути. Текстът на споразумението сега задължава двете страни да създадат съвместен фонд за инвестиции в Украйна. Очаква се украинците да внесат 50% от приходите от бъдещи държавни проекти за добив на ресурси, включително минерали, въглеводороди, нефт, газ и инфраструктура като LNG терминали и пристанища, към фонда“, се отбелязва в статията.

В същото време това няма да засегне текущите операции, като големите петролни и газови проекти, които вече носят значителни приходи в бюджета на Украйна.

Изданието добавя, че такова споразумение е малко неясно и по-скоро теоретично, тъй като реалният мащаб на минералните ресурси в Украйна е неизвестен.

„Няма сериозна оценка на минералните находища с помощта на съвременни техники за проучване. Голяма част от минералните богатства са дълбоко под земята или в концентрации, твърде ниски, за да бъдат икономично толкова изгодни. А може би 40% от металните ресурси са в окупираната от Русия територия“, подчерта The Economist.

Освен това споразумението не предоставя подробности относно съоръженията за преработка и обогатяване, където ще се създаде реалната стойност. Изданието заключава:

"Има много други пропуски. Съгласявайки се за някои неща обаче, Украйна е дала някакъв отговор на Тръмп, с цел както да намали риска от подобно споразумение, но и за да печели време. В ситуацията, в който внезапно се озова, това означава много за Украйна."

Превод: Faktor.bg

 

Сподели:

Коментари (0)

Съобщиха къде и кога ще се срещнат Тръмп и Зеленски

Съобщиха къде и кога ще се срещнат Тръмп и Зеленски

По-рано днес Зеленски потвърди, че „в най-близко време“ ще се срещне с Тръмп. Той обаче не уточни датата и мястото на срещата

Руската армия получи последната за тази година партида изтребители Су-35

Руската армия получи последната за тази година партида изтребители Су-35

Точният брой на самолетите в новата партида не се разкрива. Представените фотографии позволяват да се предположи, че армията на РФ може да е получила два или три нови Су-35С

 Зеленски анонсира среща с Тръмп: Много неща може да се решат до Нова година

Зеленски анонсира среща с Тръмп: Много неща може да се решат до Нова година

По данни на дипломатически източник на Kyiv Post, посещението може да се състои на 28 декември