"Това е безсмислена война и ние ще я прекратим", каза той
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп сега заявява, че не само Украйна, но и Русия "нямат козове" и затова, според него, те трябва да сключат мирно споразумение.
Това той каза по време на разговор с журналисти от Forbes на борда на Air Force One.
Освен това президентът на САЩ за пореден път нарече руско-украинската война "безсмислена" и заяви, че възнамерява да я прекрати.
"Казвам, че те нямат козове. Всъщност никой няма козове. Русия също няма. Единственото, което е нужно, е да се постигне споразумение и да се спре убийството на хора. Това е безсмислена война и ние ще я прекратим", каза Тръмп.
Тръмп за липсата на козове в Украйна
Както по-рано съобщихме, за първи път президентът на САЩ спомена за липсата на козове в Украйна по време на спор с украинския президент Володимир Зеленски на 28 февруари във Вашингтон. Тогава Тръмп заяви, че Зеленски трябва да е благодарен на САЩ, тъй като "няма нужните карти в ръцете си" и не може да казва на Вашингтон "искам това – искам онова".
По-късно, на 7 март, по време на изявление пред журналисти, Тръмп заяви, че му е по-трудно да работи с Украйна, отколкото с Русия, защото, според него, Киев "няма козове". "Вярвам на Путин, отношенията ни с Русия са много добри. Но в момента те бомбардират Украйна. Честно казано, за мен е по-трудно с Украйна, защото те нямат козове. Просто в момента Русия бомбардира Украйна до дупка", каза той.
Още от Свят
„Евронюз“: Със заплахата си за вето Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия
Брюксел трябва да постигне споразумение до 15 юли, за да избегне автоматичен преглед на тавана на цената на руския петрол, транспортиран по море
WSJ: САЩ преосмислят присъствието си в Близкия изток и преместване на военни бази
Говорителят на Централното командване на САЩ, начело на американските сили в Близкия изток Тим Хокинс каза, че мериканските военни са нанесли много повече щети на Иран, отколкото са получили, като САЩ са ударили повече от 13 500 цели
Лавров в задочен спор с Рубио: Ако онова в Аляска не е споразумение, какво разбират САЩ под споразумение?
"Ако едната страна - в този случай Съединените щати, е поставила на масата своите предложения за уреждане на кризата, а другата страна е изразила съгласие с тези предложения, тогава да се каже, че не е постигнато споразумение, някак не е много изящно"