7 Август, 2026

Тръмп обеща да върне в САЩ американските астронавти, блокирани в Космоса

снимка: БГНЕС

Астронавтите ветерани Буч Уилмор и Суни Уилямс пристигнаха на МКС през юни на борда на „Старлайнър“ на Боинг и трябваше да прекарат само 8 дни в орбиталната лаборатория

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че компанията SpaceX на Илон Мъск „скоро“ ще започне мисия за репатриране на двама американски астронавти, които от месеци са блокирани на Международната космическа станция (МКС).

Астронавтите ветерани Буч Уилмор и Суни Уилямс пристигнаха на МКС през юни на борда на „Старлайнър“ на Боинг и трябваше да прекарат само 8 дни в орбиталната лаборатория. Технически проблеми на космическия кораб обаче накараха НАСА да промени плановете, предаде АФП.

През август американската космическа агенция обяви, че конкурентът на Боинг - SpaceX, ще върне екипажа у дома през февруари. Впоследствие завръщането им беше допълнително отложено за края на март поради подготовката на нов космически кораб от компанията на Мъск.

„Илон скоро ще бъде на път. Надяваме се, че всички ще бъдат в безопасност. Успех, Илон!!!“, написа Тръмп в социалната си мрежа Truth, без да уточнява кога ще се състои мисията.

Мъск, който финансира в голяма степен предизборната кампания на Тръмп, написа по-рано в X, че президентът е помолил SpaceX да върне у дома двамата астронавти „възможно най-скоро“.

SpaceX извършва редовни полети на всеки 6 месеца, за да позволи ротация на екипажите на МКС.

През януари Уилмор и Уилямс заявиха, че духът им все още е висок, въпреки че са блокирани над Земята, като добавиха, че имат много храна и се наслаждават на престоя си на космическата станция.

Въпреки че продължителният им престой е забележителен, той все още не е надминал рекордните 371 дни на борда на МКС на Франк Рубио, които той завърши през 2023 г., след като в руския космически кораб, предназначен за завръщането му, се появи теч на охлаждаща течност./ БГНЕС

Сподели:
Фридрих Мерц свика Националния съвет за сигурност днес, след  опита да бъде взривен украински самолет на летище Лайпциг

Фридрих Мерц свика Националния съвет за сигурност днес, след опита да бъде взривен украински самолет на летище Лайпциг

Предвид липсата на заподозрян извършител на инцидента германските опозиционни формации Зелените и Свободна демократическа партия заявиха, че зад него стои Русия.

Покушенията срещу руски генерали - войната вече ги застига навсякъде

Покушенията срещу руски генерали - войната вече ги застига навсякъде

След покушенията срещу руски генерали в страната инструктират военните как да намалят риска от атака: те трябва да сменят маршрутите си, телефоните и дори външността

Вземете пример: Гръцките власти следят с дронове осигуряването на свободен достъп до плажовете;

Вземете пример: Гръцките власти следят с дронове осигуряването на свободен достъп до плажовете;

Проверките са в рамките на спазването на законовата рамка за защита на морския бяг и плажовете и осигуряване на свободен достъп на гражданите.

Коментари (0)