По-рано този месец Тръмп обяви облагане от 25% върху канадските и мексикански стоки и ставка от 10% върху вноса на канадска енергия
Планираните от Доналд Тръмп мита върху целия внос на стомана и алуминий ще се прибавят към обявените по-рано големи мита за Канада и Мексико, заяви служител на Белия дом.
По-рано през февруари Тръмп обяви широкообхватни мита от 25% върху канадски и мексикански стоки и по-ниска ставка от 10% върху вноса на канадска енергия.
Малко след като направи това съобщение, той спря за един месец общите мита за северната съседка на САЩ, тъй като и двете страни обещаха да засилят мерките срещу незаконната имиграция и контрабандата на фентанил, предаде АФП.
Ако новите мита бъдат наложени отново в края на 30-дневния срок, тези върху канадската и мексиканската стомана и алуминий могат да достигнат 50%, каза служителят, говорейки анонимно.
Канадският министър-председател Джъстин Трюдо и мексиканският президент постигнаха споразумения за отлагане след разговори с Тръмп няколко часа преди американските мита да влязат в сила.
Но докато траеха преговорите между северноамериканските търговски партньори, Тръмп подписа отделни заповеди за налагане на 25% мита върху вноса на стомана и алуминий от 12 март, разширявайки търговската война въпреки предупрежденията на други държави.
Още от Бизнес
Енергийният министър: Договорът с "Боташ" е конфиденциален, няма да бъде публикуван
Ива Петрова подчерта, че страната разполага с достатъчно мощности, които могат да покрият потреблението независимо от критичната ситуация с нивото на Дунав
Брюксел е изправен пред нова търговска битка с Китай
Сега проблемът е, че новият канал за навлизане на китайски стоки ще минава през Турция и Мароков, където Пекин хвърля огромни инвестиции, за да заобикаля европейските бариери
Иран готви забрана американски кораби да минават през Ормузкия проток
Цената на петрола отново тръгна нагоре заради напрегната ситуация в Близкия изток