Администрацията на Тръмп е уведомила международните партньори за намерението си да изтегли САЩ от договора "Открито небе", съобщиха Асошиейтед прес и Франс прес. Този договор позволява на над 30 страни да извършват невъоръжени наблюдателни полети над териториите си едни на други с цел насърчаване на доверието и избягване на конфликти чрез следенето на движения на военни части и на мерки за ограничаване на въоръженията.
Администрацията на САЩ иска да денонсира договора, защото според нея Русия го нарушава, а и защото събраните кадри от тези полети могат да се получат по-бързо и евтино от американски военни или търговски сателити. Договорът "Открито небе" е подписан в Хелзинки през 1992 г. и влиза в сила от 2002 година. Подписан е от 35 страни, сред които България.
Русия не е била официално уведомена от САЩ, че те се оттеглят от договора "Открито небе", заяви руският заместник-външен министър Александър Грушко, цитиран от ТАСС. "Не ми е известно да сме получавали някакво официално уведомление", каза той. Излизането на САЩ от този договор ще навреди на системата на военна сигурност в Европа, заяви Грушко.
Още от Свят
Зеленски разкри плановете на врага: Кремъл се готви да мобилизира няколкостотин хиляди руснаци
„Всичко се потвърждава от вътрешни руски документи – те я подготвят за есента, точно след имитацията на парламентарните избори“, подчерта той
Тагарев: Правителството крие информация за дрона! Радев харчи с лека ръка отношенията ни с Украйна
"Може да е дрон, който е овладян от руски структури, предаден на групи, които са го изстреляли с идеята да тестват системата ни за сигурност, реакцията ни, включително и психологическата реакция", коментира още той.
Русия освободи бивш американски морски пехотинец, прекарал над 4 г. в затвора при нечовешки условия
Гилман беше един от най-малко осем американски граждани, които все още се намират в руски арест след серията широко отразени размени на затворници между Москва и Вашингтон