8 Август, 2026

Тръмп: Силно съм натъжен, но не заради "руския заговор"

Тръмп: Силно съм натъжен, но не заради "руския заговор"
Доналд Тръмп

Това чувство американският президент изпитва след изхода на наказателното дело срещу бившия ръководител на предизборната му кампания Пол Манафорт

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е "силно натъжен". Това чувство той изпитва след изхода на наказателното дело срещу бившия ръководител на предизборната му кампания Пол Манафорт, предадоха световните агенции.

"Пол Манафорт е добър човек. Той беше с Роналд Рейгън. Беше с много различни хора през годините. Натъжен съм от това", заяви Тръмп, след като съдебните заседатели обявиха Манафорт за виновен по осем обвинения за заобикаляне на данъчните закони и банкова измама.

"Това изобщо не е свързано с мен. Не е свързано с руския заговор. Това е лов на вещици и позор", каза президентът пред медии в Чарлстън, Западна Вирджиния, цитиран от Ройтерс.

По-рано днес съдебните заседатели обявиха ветерана политик за виновен по 8 от 18 обвинения, свързани с нарушаване на данъчното законодателство, на банковото законодателство и укриване на чуждестранни банкови сметки. По останалите 10 обвинения заседателите не успяха да постигнат единодушие, припомня БТА. Манафорт е обвиняем по две дела - във Вирджиния и във федерален окръг Колумбия уточнява ТАСС. Във Вирджиния е обвинен в укриване на банкови сметки, пране на пари и данъчни машинации, включително по време на работата си в Украйна. В момента съдебните заседатели обсъждат присъдата срещу него.

В столицата бившият сътрудник на Тръмп е обвинен в заговор срещу САЩ, пране на над 30 млн. долара, лъжесвидетелстване, неспазване на законите за разкриване на информация за лобистки интереси в Украйна и дейност като нерегистриран чуждестранен агент. Манафорт твърди, че е невинен. Адвокатите му заявиха, че не искат обединяване на делата, макар много от обвинителните точки да съвпадат.

Манафорт се включи в предизборния щаб на Тръмп през март 2016 г. и го оглави през юни. На 19 август обаче бе уволнен от поста, след като Киев го обвини в незаконно получаване на големи суми между 2007 г. и 2012 година. Обвиненията срещу него до голяма степен предшестват работата му по предизборната кампания на Тръмп.

69-годишният политик може да бъде осъден на десетилетия в затвора, допълва АП.
Сподели:
Над 30 са инцидентите с дронове в Румъния през последните четири години - всички са с руски произход

Над 30 са инцидентите с дронове в Румъния през последните четири години - всички са с руски произход

Букурещ извика руския посланик в Румъния и му бяха показани фрагменти с надписи на руски език

Зеленски: Договорихме се със САЩ за месечни доставки на ракети за „Пейтриът“

Зеленски: Договорихме се със САЩ за месечни доставки на ракети за „Пейтриът“

По думите му доставките са недостатъчни и през тази година са по-малко от преди

Заради зачестилите атаки в Черно море Турция ограничава движението на търговските кораби към Русия и Украйна

Заради зачестилите атаки в Черно море Турция ограничава движението на търговските кораби към Русия и Украйна

Генералната дирекция за крайбрежна сигурност не е издала разрешения за транзитно преминаване или е поискала повече време за разглеждане на документите на редица кораби

Коментари (0)