27 Март, 2026

Тръмп одобри квота от 45 000 бежанци годишно

Тръмп одобри квота от 45 000 бежанци годишно

Доналд Тръмп

Американският президент разпредели от кой континент колко хора ще могат да идват в САЩ

Американският президент Доналд Тръмп подписа постановление за въвеждане на квота от максимум 45 000 бежанци в страната през следващата финансова година. „Приемането на до 45 000 бежанци в САЩ през фискалната 2018 г. е оправдано от хуманитарни въпроси и други причини, които са в национален интерес“, се казва в изявление на Белия дом. 

Очакват се не повече от 19 000 души от Африка, 5 000 от Източна Азия, от Европа и Централна Азия – 2 000, от Латинска Америка и Карибския басейн – 1 500, а от Близкия изток и Южна Азия – 17 500 души.

Нашата основна задача е да се осигури приемане само на тези бежанци, които отговарят на условията и не създават заплахи за сигурността на нашата страна. В съобщението се казва също, че дори и с новата квота, САЩ останат лидер в приема на бежанци. Американските власти в момента проучват и възможностите за по-строги мерки за сигурност и повече проверки сред чужденците в страната.

След встъпването си в длъжност Тръмп въведе максимална квота за 50 000 чужденци с такъв статут. Впоследствие Държавният департамент направи препоръка за понижаване на бройката до 45 000 души. Както отбелязват американските медии, от 1980 г. насам максималната квота за прием на бежанци в САЩ никога не е падала под 67 000 души годишно.
Сподели:

Коментари (0)

Преговорите с Русия буксуват: Изходът е промяна на формата, но как да го направим...

Преговорите с Русия буксуват: Изходът е промяна на формата, но как да го направим...

Принципът на Кремъл е ясен - печелене на време и да не се кара с Тръмп, затова размяната на затворници е един от начините за постигне на целта

WSJ: САЩ и Израел са отблъснали, но не и елиминирали ракетната заплаха на Иран

WSJ: САЩ и Израел са отблъснали, но не и елиминирали ракетната заплаха на Иран

Иран е преминал към стрелба от по-дълбоки части на територията си с ракети с по-голям обсег, казаха военни анализатори и бивши американски служители, след като въздушните удари в началото на войната нанесоха тежки щети на иранските бази и пусковите установки за ракети

Саудитска Арабия и Украйна подписаха споразумение за противовъздушна отбрана

Саудитска Арабия и Украйна подписаха споразумение за противовъздушна отбрана

Украйна и Саудитска Арабия подписаха споразумение за противовъздушна отбрана