15 Юни, 2026

Тръмп оглави американския Инвестиционен фонд за възстановяване на Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е инициирал създаването и е оглавил американския Инвестиционен фонд за възстановяване на Украйна. Това съобщи министърът на финансите на САЩ Скот Бесент.

Чрез видеовръзка той се присъедини към Конференцията за възстановяване на Украйна, която се провежда в Рим, и представи фонда.

Отбелязва се, че фондът е създаден с цел мобилизиране на американски компании, ресурси и специалисти за възстановяването на Украйна.

    „Благодарение на рационалното макроикономическо управление и силните чуждестранни инвестиции, икономическото бъдеще на Украйна ще бъде много по-силно от миналото ѝ. Инвестиционният фонд за възстановяване е ключът към реализирането на това успешно бъдеще. САЩ ще работят така, че нито едно лице, държава или компания, които финансират руската военна машина или я снабдяват, да не получат изгода от възстановяването на Украйна“, заяви Бесент.

Сподели:
Украйна прогони окупаторите от острови в делтата на Днепър в Херсонска област

Украйна прогони окупаторите от острови в делтата на Днепър в Херсонска област

Украинските части успяха не само да изтласкат руснаците от част от островната зона, но и да затруднят действията им в района на Олешки

Натовски генерал: „Смъртта на Путин е първото необходимо условие за мир в Украйна“

Натовски генерал: „Смъртта на Путин е първото необходимо условие за мир в Украйна“

Канадският генерал в оставка Кристофър Коутс отправи остри оценки за войната в Украйна. Той предупреди, че всяка териториална отстъпка би била само временно примирие и че руските амбиции могат да доведат до нов конфликт в бъдеще.

Протестиращи преди срещата на Г-7 подпалиха кола и изпочупиха прозорци на банка

Протестиращи преди срещата на Г-7 подпалиха кола и изпочупиха прозорци на банка

Екологични активисти и феминисти се смесиха с противници на империализма, защитници на независимите медии, поддръжници на правата на палестинците и други активисти в парка край езерото в Женева, за да преминат на протестно шествие

Коментари (0)