21 Април, 2026

Тръмп каза при какво условие ще отиде в Китай

Тръмп каза при какво условие ще отиде в Китай

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Фалшивите новини съобщават, че аз търся ‘среща’ с президента на Китай Си. Това не е вярно – аз не търся нищо!“ – написа Тръмп в социалната мрежа Truth Social.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че не се стреми към среща с китайския лидер Си Дзинпин. С това той опроверга съобщенията, че преговорите между двете страни по въпросите на митата, които се провеждат тази седмица, може да положат основата за среща между лидерите. Това съобщава изданието The Hill.

„Фалшивите новини съобщават, че аз търся ‘среща’ с президента на Китай Си. Това не е вярно – аз не търся нищо!“ – написа Тръмп в социалната мрежа Truth Social.

Той подчерта, че може да отиде в Китай, но „само по покана от президента Си, която вече е отправена“.

„Иначе не съм заинтересован! Благодаря ви за вниманието по този въпрос“, добави президентът на Съединените щати.

Изданието напомня, че тази седмица в Стокхолм се провеждат преговори между САЩ и Китай с участието на министъра на финансите на САЩ Скот Бесент.

Възможна среща между Тръмп и Си: какво се знае


Както по-рано съобщихме, в началото на септември Си Дзинпин планира да организира среща с Тръмп и Путин. The Times писа, че той иска да покани президента на САЩ в Пекин по повод годишнината от края на Втората световна война. На това събитие планира да присъства и Путин.

Бившият външен министър Павел Климкин смята, че такава среща на тримата лидери в Пекин на 2 септември е възможна. Според дипломата, Тръмп може да се съгласи на такова предложение, но само ако Путин „направи крачка напред“, иначе това би изглеждало като проява на слабост от страна на американския лидер. В същото време, смята той, на кремълския и на китайския лидер със сигурност няма да им се удаде „да скочат“ на Тръмп – понеже „да натиснеш Тръмп не е лесно“.

Самият Тръмп вече е потвърдил, че Си Дзинпин го е поканил в Китай.

„Имаме планирани много възможни срещи. Поканен съм в Китай и най-вероятно ще отидем. Това няма да е съвсем скоро, но и не е далеч във времето. Много лидери изпратиха покани и ще вземем съответните решения в близко време“, каза Тръмп пред журналисти на 22 юли.

Сподели:

Коментари (0)

Иран:  Няма екзекуции на жени! Тръмп отново беше подведен от фалшиви новини!

Иран: Няма екзекуции на жени! Тръмп отново беше подведен от фалшиви новини!

32-годишната Махбубе Шабани, е обвинена в „водене на война срещу Бога“ - престъпление, наказуемо със смърт - след като според базираната в Норвегия организация „Хенгау“ е използвала мотоциклета си за транспортиране на ранени протестиращи в Машхад

Посолството на САЩ: Българският народ се произнесе и ние поздравяваме Румен Радев

Посолството на САЩ: Българският народ се произнесе и ние поздравяваме Румен Радев

Лидерът на „Прогресивна България“ беше поздравен и от премиера на Индия Нарендра Моди.

Заминаването на  Джей Ди Ванс за преговорите с Иран е отложено заради...

Заминаването на Джей Ди Ванс за преговорите с Иран е отложено заради...

„В Белия дом се провеждат допълнителни срещи, в които вицепрезидентът ще участва“, заяви източникът в кратко съобщение, изпратено до АФП.