8 Април, 2026

Тръмп: Примирието с Иран е абсолютна победа, ще уредим напълно урана

Тръмп: Примирието с Иран е абсолютна победа, ще уредим напълно урана

Снимка: EPA/BGNES

По въпроса за отварянето на Ормузкия проток за петролния трафик президентът на САЩ заяви, че съществува солидна рамка за по-дългосрочно споразумение

Президентът Доналд Тръмп определи пред Франс прес двуседмичното споразумение за примирие с Иран като „пълна и абсолютна победа“ за Съединените щати

В същото време Техеран също го обяви за своя победа, а около точното съдържание на договореностите има неясноти. Двете страни се договориха само час преди изтичането на крайния срок на Тръмп за унищожаването на Ислямската република.

„Пълна и абсолютна победа. 100 процента. Никакво съмнение“, заяви Тръмп в краткото телефонно обаждане. При въпроси относно условията за отварянето на Ормузкия проток за петролния трафик Тръмп заяви, че съществува солидна рамка за по-дългосрочно споразумение. 

„Имаме 15-точкова сделка, при която по-голямата част от тези неща са договорени. Ще видим какво ще стане“, заяви той. По-рано в мрежата си Truth Social той беше съобщил, че Иран е представил 10-точно предложение, което е „приемливо“.

Тръмп отказа да каже дали ще се върне към заплахите си да унищожи иранските граждански електроцентрали и мостове, ако споразумението се разпадне. „Ще трябва да изчакате и видите“, заяви той. Тръмп настоя, че обогатеният уран на Иран ще бъде „напълно уреден“ в рамките на всяко мирно споразумение - ключов въпрос след война, частично насочена, по думите му, към гарантиране, че Иран никога няма да придобие ядрено оръжие.

„Това ще бъде перфектно уредено, иначе не бих се споразумял“, заяви той, без да дава подробности.

Тръмп заяви, че вярва, че Китай е изиграл роля в довеждането на Иран до масата за преговори. „Чувам, че да“, каза той, когато беше попитан дали Пекин е участвал в убеждаването на ключовия си съюзник Техеран.

Американският президент предстои да пътува до Пекин в средата на май за решаваща среща на върха с китайския президент Си Дзинпин - посещение, първоначално насрочено за началото на април, но отложено заради войната срещу Иран.

Сподели:

Коментари (0)

Ердоган с предупреждение: Примирието между САЩ и Иран може да бъде взривено отвътре

Ердоган с предупреждение: Примирието между САЩ и Иран може да бъде взривено отвътре

Анкара традиционно се стреми да играе ролята на балансиращ фактор в напрегнатите отношения в Близкия изток, като поддържа диалог както с Техеран, така и с Вашингтон

Зеленски се обърна към Русия: Украйна също е готова да спре огъня, както направиха САЩ и Иран

Зеленски се обърна към Русия: Украйна също е готова да спре огъня, както направиха САЩ и Иран

Украинският президент също така нарече прекратяването на огъня в Близкия изток правилно решение и че е важно, че Съединените щати предприемат тази дипломатическа стъпка

Първи кораби пресякоха Ормуз след двуседмичното примирие

Първи кораби пресякоха Ормуз след двуседмичното примирие

Преминаването през протока се осъществява в координация с иранските въоръжени сили