5 Декември, 2025

Тръмп с ново "прозрение": Изключването на Русия от Г-8 беше грешка, може да включим и Китай

Тръмп с ново "прозрение": Изключването на Русия от Г-8 беше грешка, може да включим и Китай

Снимка: ЕПА/БГНЕС

По думите му, които повтаря непрекъснато, пълномащабната война в Украйна е можело да бъде избегната, ако той е бил президент на САЩ преди четири години

Президентът на САЩ Доналд Тръмп започна участието си в срещата на върха на Г-7 в Кананаскис в Канада, намеквайки, че Русия и дори може би Китай трябва да са част от тази организация, предаде Асошиейтед прес.

По думите му пълномащабната война в Украйна е можело да бъде избегната, ако той е бил президент на САЩ още преди четири години.

„Преди това беше Групата на осемте. После Барак Обама и „един човек на име Трюдо“ се обявиха против участието на Русия. Но според мен това усложни ситуацията, защото се губи толкова много време в обсъждания за Русия, а тя не е на масата за преговори“, подчерта президентът на САЩ.

Тръмп каза, че Г-7 би могъл да стане Г-8 и дори Г-9, въпреки че по този начин Русия и Китай, които имат пословично авторитарни правителства ще бъдат част от една организация редом с демокрации, пише БТА.

„Те изхвърлиха Русия, което аз наричам много голяма грешка. Мисля, че по онова време аз дори не бях в политиката“, каза Тръмп.

Той добави, че руският лидер Владимир Путин по този начин сега не е на масата на разговорите на страните от Г-7, което прави животът по-сложен.

Запитан от репортер дали и Китай трябва да бъде добавен към групата, Тръмп каза, че това не е лоша идея и че няма да има възражения, ако някои иска да види Китай  там.

Тръмп заяви, че е важно лидерите от цял свят да могат да разговарят един с друг на срещите на върха.

"Путин говори с мен. Той не говори с никого другиго“, каза Тръмп. "Той не иска да говори, защото той беше много обиден, когато беше изхвърлен от Г-8, както и аз бих бил обиден, както и вие бихте били обидени, както и всеки би бил обиден“, добави Тръмп.

След срещата Карни заяви, че Г-7 е нищо без американското лидерство в опит да омилостиви Тръмп по въпроса за митата.

В кулоарите на срещата на върха се очаква и среща на Тръмп с украинския президент Володимир Зеленски утре.

 

 

Сподели:

Коментари (0)

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Властта в Москва отчита напредък в преговорите със САЩ, докато Путин ескалира офанзива в Донбас. Опасения в Киев, че Тръмп дава предимство на Русия

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

Европейските лидери гореща са препоръчали на украинския президент много ясно да определи ролята на САЩ в гаранциите за сигурност за страната, преди да прави каквито и да било отстъпки на Русия

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Стуб е предал съобщението по време на разговор между висши европейски лидери по-рано тази седмица, малко след като специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф и зетят на президента Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, се срещнаха с руския президент Владимир Путин в Москва на 2 декември