29 Март, 2026

Тръмп се върна в Белия дом и свали маската, скандализира избирателите

Тръмп се върна в Белия дом и свали маската, скандализира избирателите

Доналд Тръмп

Проучване на Джон Зогби показва, че популярността на Тръмп е нараснала след като обявиха, че е заразен с коронавирус

Макар лекуващите го лекари да казват, че той "още не се е оправил напълно", президентът на САЩ Доналд Тръмп напусна болницата "Уолтър Рийд" и още с пристигането си в Белия дом демонстративно свали маската си, противно на правилата на здравните власти. Тръмп поздрави журналистите от президентския преспул, но не отговори на въпросите им, казвайки само: "Чувствам се добре".

"Не се страхувайте от него (коронавируса). Ние ще го победим. Ние имаме най-доброто медицинско оборудване, най-добрите лекарства", каза Тръмп във видеопосланието си. "Не му позволявайте да се разпорежда с живота ви, излизайте навън, бъдете внимателни", добави той. В Белия дом е подготвено специално изолирано помещение, в което Тръмп ще може да работи след завръщането си от болницата, съобщи Си Ен Ен, цитирана от ТАСС.

Проучване на Джон Зогби показва, че популярността на Тръмп е нараснала, откакто в петък беше съобщено, че той се е заразил с коронавируса. Сега подкрепата за него достига 47 на сто, а тази за кандидата на демократите Джо Байдън е с два процента по-голяма. Според тези данни Тръмп печели популярност, особено сред гласоподавателите на възраст над 65 години и християните евангелисти. Проучване на Яху и Ю Гав обаче дава различни резултати - 48 на сто за Байдън и 40 процента за Тръмп. Според него "независимите избиратели" обвиняват президента, че се е заразил. Те смятат, че това се дължи на отказа му да спазва социална дистанция и да носи маска.

Проучване на Ройтерс/Ипсос също показва преднина на демократа - 51% за Байдън и 41% за Тръмп, като преимуществото на бившия вицепрезидент се е увеличило с 1-2 процентни пункта. Две трети от запитаните смятат, че той е нямало да се зарази, ако е взимал вируса насериозно.

Тръмп планира да участва в насрочения за другата седмица следващ дебат с кандидата на демократите на изборите другия месец Джо Байдън. "Президентът възнамерява да води дебат", каза говорителят му Тим Мърта пред телевизия Фокс нюз по-малко от един час след като Тръмп напусна военния медицински център "Уолтър Рийд".

Вторият дебат между президента републиканец и кандидата на демократите на президентските избори в САЩ на 3 ноември е насрочен за 15 октомври в Маями. Предвидено е Тръмп и Байдън да отговарят на въпроси на избиратели, отбелязва ДПА. Имаше опасения, че президентът вече може да е бил заразен с коронавируса по време на първия си дебат със своя съперник в Кливланд преди седмица, когато те бяха на разстояние от два метра. Тръмп и Байдън съответно са на 74 и на 77 години и са в рисковата категория.

За утре в Солт Лейк Сити е предвиден дебатът между вицепрезидентът републиканец Майк Пенс и кандидатката на демократите за поста Камала Харис. Двамата ще бъдат разделени от плексигласова преграда, съобщи представител на щаба на демократите, цитиран от "Франс прес". 61-годишният Пенс и Харис, на 55 години, дадоха отрицателна проба на тест за коронавирус.
Сподели:

Коментари (0)

Амфибийният кораб на САЩ USS Tripoli доплава до Близкия изток с 3 500 елитни морски пехотинци

Амфибийният кораб на САЩ USS Tripoli доплава до Близкия изток с 3 500 елитни морски пехотинци

Корабът е пристигнал в района на 27 март и е флагман на контингент от около 3 500 морски пехотинци и моряци на САЩ. С тях се включват транспортни и изтребителни самолети, както и амфибийни и тактически активи

Орбан беше жестоко освиркан на митинг,  той обвини Украйна

Орбан беше жестоко освиркан на митинг, той обвини Украйна

Министър-председателят на Унгария обвини протестиращите в сътрудничество с украинските специални служби.

СЗО: 9 медици са убити и 7 са ранени при пет атаки в Южен Ливан

СЗО: 9 медици са убити и 7 са ранени при пет атаки в Южен Ливан

"Екипи от медицински служители, работещи в пет ливански села, днес бяха нападнати, докато изпълняват служебните си задължения на терен", посочи генералният секретар на световната организация