7 Декември, 2025

Тръмп се закани да използва армията да депортира мигранти без документи

Тръмп се закани да използва армията да депортира мигранти без документи

Доналд Тръмп

Около 11 млн. души живеят в САЩ незаконно

Новоизбраният президент Доналд Тръмп заяви, че планира да използва американската армия, за да осъществи обещаната от него най-масова депортация на мигранти без документи в историята.

Тръмп сподели публикация от президента на дясната фондация „Съдебна охрана“ Джон Фитън, в която се казва: „Бъдещата администрация на Доналд Тръмп е готова да обяви национално извънредно положение и ще използва военни средства, за да обърне инвазията на Байдън чрез програма за масова депортация.“

Тръмп потвърди твърдението на собствената си социална платформа.

Нито Тръмп, нито Фитън уточниха кои части на армията са набелязани за депортациите, но законът от 1878 г., известен като Posse Comitatus Act, значително ограничава използването на въоръжените сили за налагане на вътрешни политики в САЩ.

Първоначално законът се е прилагал само за армията, но в последвалите изменения е разширен, така че да обхване морската пехота, военновъздушните сили и космическите сили.

Според изследователския център „Пю“ около 11 млн. души живеят в САЩ незаконно, което е спад спрямо пика от около 12,2 млн. души през 2007 г.

Групите за защита на правата на мигрантите се подготвят да оспорят в съда всяко действие на бъдещата администрация на Тръмп, което цели да изпълни обещанието на Тръмп от предизборната му кампания да извърши историческа чистка на мигрантите без документи.

По-рано Тръмп обяви няколко високопоставени имиграционни хардлайнери за попълване на кабинета си, включително Том Хоман за следващия му „граничен цар“, губернатора на Южна Дакота Кристи Ноем за следващия министър на вътрешната сигурност и дългогодишния си съюзник Стивън Милър за заместник-ръководител на администрацията на Белия дом по въпросите на политиката.

Милър и Хоман са ветерани в областта на имиграционната политика, тъй като са работили в първата администрация на Тръмп. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Турски влекач е изтеглил кораба от руския сенчест флот до акваторията на България

Турски влекач е изтеглил кораба от руския сенчест флот до акваторията на България

Трети ден танкерът "Кайрос" остава блокиран край Ахтопол.

Стачки в Гърция: Може да има затруднения с движението през границата

Стачки в Гърция: Може да има затруднения с движението през границата

На границата с Турция трафикът е интензивен на ГКПП "Капитан Андреево" и на ГКПП Лесово - на изход, за товарни автомобили.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

Прехвърлянето на тази тежест от САЩ към европейските членове на НАТО би променило драстично начина, по който САЩ, основатели на Алианса работят с най-важните си военни партньори.