20 Декември, 2025

Тръмп: Упражняваме много силен натиск върху Русия, за санкциите ще кажа след седмица

Тръмп: Упражняваме много силен натиск върху Русия, за санкциите ще кажа след седмица

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Фактът, че Москва не е завзела цялата страна (Украйна), е голяма отстъпка“, смята американският президент

Президентът на Съединените американски щати Доналд Тръмп направи поредица от изявления относно войната, която Руската федерация води срещу Украйна.

По време на съвместен брифинг след срещата си с норвежкия премиер Йонас Гар Стьоре, американският лидер заяви, че войната в Украйна е много важна. Според Тръмп, Щатите искат да я приключат бързо.

„Мисля, че имаме голям напредък. Ще видим какво ще стане. Следващите няколко дни ще бъдат много важни“, каза той.

Тръмп добави, че Щатите упражняват „много натиск“ върху Русия. На въпрос за санкциите срещу РФ той отговори, че „би искал да отговори след една седмица“.

Говорейки за масираната атака на Русия срещу украинските градове, президентът на САЩ реагира доста сдържано:

„Не ми хареса тази нощ. Ние сме в средата на мирни преговори, а ракетите бяха изстреляни.“

Относно ситуацията около Кримския полуостров,  тий каза, че „връщането на Крим ще бъде много трудно“. Той също подчерта, че Крим „е предаден на Русия при президент на име Барак Хюсейн Обама“, и че той самият няма общо с това.

Според Тръмп, отстъпка от страна на Русия би било „спиране на войната и отказ от завземането на цяла Украйна“:

„Фактът, че Русия не е завзела цялата страна (Украйна), е голяма отстъпка“, смята Тръмп.

На въпрос дали все още смята, че Украйна трябва да даде част от територията си, за да бъде постигнат мир, Тръмп отговори така:

„Е, това зависи коя територия… ние ще направим всичко възможно, работейки с Украйна… но те са загубили много територии.“

Освен това, когато го попитаха дали обмисля възможността да се оттегли от преговорния процес за приключване на войната в Украйна, американският президент каза, че журналистът трябва да повтори въпроса след две седмици.

„Но мисля, че сме много близо“, добави Тръмп.

По-рано през деня президентът на САЩ публикува в социалните си мрежи съобщение относно руското масирано нападение по Украйна в нощта на 24 април. Обстрелът той определи като „несвоевременен“:

„Не съм доволен от руските удари по Киев. Това не беше необходимо и е много несвоевременно. Владимир, спри! 5000 войници умират седмично. Хайде да сключим мирно споразумение!“, написа Тръмп.

Вчера пресаташето на Белия дом Керолайн Левит, коментирайки преговорите в Лондон, заяви, че Тръмп е разочарован, а президентът на Украйна Володимир Зеленски „се движи в неправилна посока“.

faktor.bg

 

Сподели:

Коментари (0)

САЩ с предложение за нов формат на преговорите между Украйна и Русия

САЩ с предложение за нов формат на преговорите между Украйна и Русия

Зеленски каза, че Украйна ще подкрепи такъв формат ако той позволи размяна на военнопленници или открие пътя за разговори на лидерско равнище. На този фон в Маями пристигна руска делегация.

Принц Уилям прие да е патрон на военна благотворителна организация

Принц Уилям прие да е патрон на военна благотворителна организация

Асоциацията на Специалните въздушни служби SASRA е благотворителна организация, работеща в подкрепа на настоящи и бивши военнослужещи от подразделението

Руският вариант няма да мине: Зеленски посочи справедливия сценарий за териториите

Руският вариант няма да мине: Зеленски посочи справедливия сценарий за териториите

Що се отнася до териториалния въпрос, единственият възможен справедлив вариант днес е да „останем там, където сме“, каза украинският президент