Американският президент Доналд Тръмп заяви, че за САЩ ще бъде „голямо оскърбление“, ако той не получи Нобеловата награда за мир за своята дипломатическа дейност. Това Тръмп каза по време на изявление в Квантико, щата Вирджиния, пред група високопоставени военни, пише The Hill.
„Аз помогнах да бъде сложен край на седем конфликта и ако планът за Газа проработи, това ще бъде вече осем. Осем за осем месеца – никой не е правил такова нещо“, подчерта Тръмп.
Той също изрази скептицизъм относно работата на Нобеловия комитет:
„Ще получиш ли Нобеловата награда? Абсолютно не. Те ще я дадат на някакъв човек, който не е направил нищо. Може би на писател, който е написал книга за Доналд Тръмп.“
Мирният план за Газа
Тръмп представи 20-точков план за уреждане на конфликта между Израел и ХАМАС. Документът вече е подкрепен от премиера на Израел Бенямин Нетаняху, макар той и да заяви, че „ще довърши унищожаването на ХАМАС“, ако организацията откаже условията.
Планът беше предаден на ХАМАС чрез Катар и Египет. В неговото реализиране трябва да участват Пакистан, Индонезия, Египет, Йордания, ОАЕ, Турция, Саудитска Арабия и Катар. Сред идеите е създаването на международен „съвет за мир“, който самият Тръмп ще оглави, за да управлява и възстановява Газа.
Номинации на Тръмп
Тръмп вече е получил номинации за Нобеловата награда за мир от Пакистан, Камбоджа, Израел и американските републиканци. Белият дом също настоява в своите изявления, че „отдавна е време“ президентът да бъде награден.
В същото време Тръмп признава, че негови дипломатически изпитания остават както войната в Газа, така и войната в Украйна. Решението на Норвежкия Нобелов комитет се очаква през декември.
faktor.bg


Коментари (0)