4 Февруари, 2026

Тръмп запали религиозната искра - атакува мюсюлманския кандидат за кмет на Ню Йорк

Тръмп запали религиозната искра - атакува мюсюлманския кандидат за кмет на Ню Йорк

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на САЩ нарече прогресивния кандидат Зохран Мамдани „хейтър на евреите“ и призова нюйоркчани да не гласуват за него. Сблъсъкът между религия и политика вече разтърсва кампанията за кметските избори през 2025 г.

Тръмп призова гражданите на Ню Йорк да не гласуват за Зохран Мамдани, стремящ се да стане първия мюсюлмански кмет

Президентът на САЩ Доналд Тръмп нападна Зохран Мамдани — кандидат, който се стреми да стане първият мюсюлманин, избран за кмет на Ню Йорк — като го нарече „хейтър на евреите“, за когото „евреите не бива да гласуват“.

„Всеки евреин, който гласува за Зохран Мамдани — доказан и самопровъзгласен ХЕЙТЪР НА ЕВРЕИТЕ — е глупав човек!!!“, написа републиканският президент в Truth Social.

Мамдани, 34-годишен представител на левицата, води кампания с обещания да направи живота в Ню Йорк по-достъпен и според прогнозите се очаква да спечели изборите, които се провеждат на 4 ноември.

Изборите за кмет на Ню Йорк през 2025 г. са сред най-важните политически събития в САЩ и се разглеждат като тест за посоката на Демократическата партия. Гласуването се провежда веднъж на всеки четири години, като включва първични избори и общ вот.

Тази година в надпреварата участват 34-годишният прогресивен кандидат Зохран Мамдани, бившият губернатор Андрю Куомо, настоящият кмет Ерик Адамс, който се кандидатира като независим, и републиканецът Къртис Слива.

Основни теми в кампанията са достъпността на живота в града, сигурността и недоверието към институциите. Ако Мамдани спечели, той ще стане първият мюсюлманин и първият американец от индийски произход, избран за кмет на Ню Йорк – историческа стъпка, която би отразила надигането на прогресивното крило в американската политика./ БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Русия се проваля: Украинският външен министър посочи ключовите признаци за това

Русия се проваля: Украинският външен министър посочи ключовите признаци за това

Забавянето на руското настъпление се засили през януари 2026 г. Въпреки ежедневните загуби, надвишаващи 1000 войници, руските сили превзеха само 0,04% от територията - най-ниската цифра за всеки от последните девет месеца.

Какво се случи на първия ден от тристранните преговори за Украйна в Абу Даби

Какво се случи на първия ден от тристранните преговори за Украйна в Абу Даби

Новите разговори трябваше да се състоят на 1 февруари, но бяха отложени за днес и утре. През последното денонощие Украйна беше подложена на масирани атаки, с рекорден брой балистични ракети.

Русия обстреля пазар в Дружкивка с касетъчни бомби, много загинали и ранени

Русия обстреля пазар в Дружкивка с касетъчни бомби, много загинали и ранени

Руснаците обстреляха града с касетъчни боеприпаси, като удариха директно пазара, където винаги има голяма концентрация на хора сутрин“, написа областният началник