24 Февруари, 2026

Трайчо Трайков в отбранителна позиция: Обвиненията срещу мен за ЕВН са безсмислени

Трайчо Трайков в отбранителна позиция: Обвиненията срещу мен за ЕВН са безсмислени

Трайчо Трайков

Бившият министър прогнозира, че делото ще се проточи с години, но не се ангажира да прави прогнози за изхода

Бившият министър на икономиката и енергетиката от първото правителство на Бойко Борисов - Трайчо Трайков обяви, че повдигнатите обвинения срещу него относно продажната на акции на ЕВН нямат никакъв смисъл.

В коментар за БНР бившият кандидат за президент подчерта, че прокуратурата го обвинява не че е продал акциите, тъй като по закон той няма такова право, а за това, че е разрешил на Агенцията за приватизация да извърши продажбата, която от своя страна ги е "продала на по-ниска цена, отколкото сега някой е изчислил, че е трябвало да бъде".

"Аз съм абсолютно сигурен, че няма смисъл това, в което те ме обвиняват. Те казват, че аз, давайки разрешение за продажбата, съм знаел, че цената ще е такава, която след няколко години няма да им се хареса. От друга страна, прокуратурата никъде в обвинението не казва, че е трябвало да направя нещо друго", посочи Трайков.

Бившият енергиен министър обаче не смята, че това означава, че съдът ще го оправдае бързо, а напротив. Трайков прогнозира, че делото ще се проточи, тъй като заради последните законодателни промени делата от този тип ще се гледат от Специализирания съд, а не от Софийския градски съд. Той прогнозира още, че съдът ще върне делото в прокуратурата и от там то ще бъде внесено в Наказателния съд, където е възможно да продължи "много-много години".

"Аз не съм извършил закононарушение и не съм имал възможност, дори и да искам, тъй като по закон нямам тези права", каза в заключение Трайчо Трайков.

Сподели:

Коментари (0)

Росица Матева: Въпросът с оставката на Цицелков от ОС на ЦИК не е актуален

Росица Матева: Въпросът с оставката на Цицелков от ОС на ЦИК не е актуален

Видеонаблюдението е отговорност на Министерски съвет, което беше възложено с негово решение на "Информационно обслужване", уточни тя

Погребаха Ивей - застрелян в хижа "Петрохан" с два куршума

Погребаха Ивей - застрелян в хижа "Петрохан" с два куршума

Юристът бе открит мъртъв на 2 февруари тази година, разследващите продължават да изясняват причината за смъртта му

ЦИК започна приема на документи за регистрация за изборите

ЦИК започна приема на документи за регистрация за изборите

Партиите и коалициите внасят безлихвен депозит за участие в изборите в размер на 1278,23 евро по банкова сметка на Централната избирателна комисия в БНБ