Те развяваха плакати с образа на Йоджалан и крещяха лозунги срещу Ердоган
Около десетина кюрдски активисти започнаха протестна акция пред Европейския парламент по повод 24-ата годишнина от ареста на техния почитан лидер Абдула Йоджалан в Турция.
Дебатите бяха прекъснати, а членовете на ЕП напуснаха залата, защото протестиращите развяваха плакати с образа на Йоджалан и крещяха лозунги, враждебни към турския президент Реджеп Таип Ердоган.
"Те са активисти на Кюрдската работническа партия", заяви пред АФП евродепутатът Бернар Гета. Дтава дума за ПКК - забранена в Турция и включена в черния списък на терористичните организации в ЕС.
Гета каза, че протестиращите са се намирали на горната площадка над залата в Страсбург, като някои от тях са седели на балюстрада, провесили краката си над помещението, където се провеждат заседанията.
Йоджалан е най-известният лидер на кюрдския бунт в Турция, беше арестуван в Кения от турски агенти на 15 февруари 1999 г. и осъден на смърт през юни същата година.
През 2002 г. присъдата му е намалена на доживотен затвор, а поддръжниците му продължават да настояват за освобождаването му.
Миналата седмица бойците на ПКК, които все още се сражават в Турция, обявиха временно спиране на операциите си по време на спасителните работи след силното земетресение, което засегна Югоизточна Турция и части от Сирия. /БГНЕС
Още от Свят
Иранците напуснаха преговорите след като Тръмп поиска Техеран да усмири "Хизбула" - или САЩ подновяват атаките
Иранските представители са напуснали сградата на преговорите след среща с катарската делегация
Пожар на гръцкия остров Сирос, властите инструктираха жителите на застрашен район да се евакуират
Хората са насочени към столицата на острова Ермуполи
Туск за напрежението между полски и украински политици: Стратегическа грешка, вреди и на двете страни
„В разговори с моите европейски партньори се стремя да минимизирам загубите и да намаля напрежението"