22 Август, 2026

"Тренд": Хората очакват ГЕРБ да спечели и лидерът им пак да е премиер

"Тренд":  Хората очакват ГЕРБ да спечели и лидерът им пак да е премиер

Румен Радев е най-харесваният политик, но Бойко Борисов е най-желаният за премиер. Това показва социологическо проуцване на център "Тренд", проведено между 2 и 9 февруари.

Според данните първите действия на новия президент Румен Радев се оценени като положителни и вдъхват доверие на 62% от гражданите, съобщи социологът Евелина Славкова в предаването "България сутрин" на Bulgaria ON AIR.

Тя обясни и че 42% от гражданите са на мнение, че президентът все пак е зависим от БСП.

През изминалите два месеца Румен Радев е имал високо положително доверие сред хората. По думите на Славкова, това е напълно нормално, тъй като президентът е нов в политиката и тепърва прави своите действия.

"Оценката за балансирания служебен кабинет, който той успя да състави, също вдъхва доверие на българските граждани", допълни социологът.

Но въпреки високият рейтинг на Румен Радев, 23% от българите са на мнение, че Бойко Борисов отново е най-подходящ за министър-председател.

Славкова обяснява това с фактите, че той е лидер на първата политическа сила - ГЕРБ и е бил премиер два мандата.

"31% от хората са на мнение, че ГЕРБ ще спечели изборите, което е свързано с това, че Бойко Борисов отново ще бъде министър-председател", поясни Славкова.

Тя обясни и че и служебният кабинет има висок кредит на доверие - 37% от хората го оценяват като положителен.

"Трябва да имаме предвид, че все пак изследването се проведе няколко дни след съставянето му", поясни Славкова.

Сподели:
Божанов предизвиква Йотова: КСНС не е щаб за бързо реагиране, а записан в Конституцията стратегически орган

Божанов предизвиква Йотова: КСНС не е щаб за бързо реагиране, а записан в Конституцията стратегически орган

Той призовава президента да не се крие зад политически интриги, а да спазва закона и да свика Консултативния съвет за национална сигурност

Витанов: Ще търсим консенсус с всички партии относно състава на новия ВСС

Витанов: Ще търсим консенсус с всички партии относно състава на новия ВСС

По думите му изборът на нов ВСС е само първата стъпка по пътя към реформата в съдебната система, отхвърля практиките за назначение на близки и удобни на властта лица

Полк. Диман Георгиев: Изтеглянето на американските самолети от „Безмер“ е лош знак за България

Полк. Диман Георгиев: Изтеглянето на американските самолети от „Безмер“ е лош знак за България

Специалните военни операции обичат тишината, а съюзниците ни от САЩ се чувстват несигурни у нас, казва военният експерт

Коментари (0)