Още на старта на работата на 52-ия парламент ДБ внесоха 6 законопроекта и 1 проект за решение, Възраждане - атакува съдебната власт, а Прогресивна България - закона за НСО
Още в първия работен ден на 52-рото Народно събрание две от парламентарните групи подеха законодателни инициативи.
От "Демократична България" (ДБ) внесоха 6 законопроекта и един проект на решение. Промени в Закона за съдебна власт предвиждат ограничаване на правомощията на прокуратурата извън наказателния процес и въвеждат нови критерии за избор на Висшия съдебен съвет, като за първи път се дава възможност кандидати да бъдат номинирани от Висшия адвокатски съвет и от юридическите факултети в университетите.
Проектът на решение, внесен от ДБ, предвижда създаване на парламентарна комисия, която да разследва казусите "Осемте джуджета" и "Нотариуса".
От "Възраждане" също са внесли проект за промени в Закона за съдебната власт, тъй като за тях смяната на ВСС е приоритет, каза зам.-председателят на партията Петър Петров:
"Затова сме предложили много по-прозрачни и публични процедури, които да представят наистина една професионална подготвеност и да обезпечат наистина обследване на почтеността, имущественото състояние и подготовката на всички кандидатури. Говорим както за членове на Висшия съдебен съвет от Съдийската и Прокурорската колегия, които следва да бъдат избрани от Народното събрание, така и за главни инспектори и инспектори. Оттук нататък топката е в мнозинството, което да придвижи тези процедурни правила напред".
И "Възраждане", и "Демократична България" са внесли промени в Закона за НСО, чиято цел е премахване на охраната на Бойко Борисов и Делян Пеевски.
Двата проекта на решения, внесени от "Възраждане", задължават новия Министерски съвет да прекрати споразумението с Украйна, подписано от служебния премиер Андрей Гюров и да оттегли даденото съгласие за държавни гаранции в размер на 1,2 млрд. евро за обезпечаване на заем за Украйна, предаде БНР.
Още от България
Парламентът избра д-р Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК
Управителят на НЗОК д-р Петко Стефановски подаде оставка на 10 юни тази година. По-късно в същия ден подуправителят проф. Момчил Мавров направи същото.
Ученици спечелиха четири медала за България на Балканската олимпиада по физика в Истанбул
Балканската олимпиада по физика е едно от малкото международни състезания по този предмет за ученици под 17-годишна възраст
Йордан Иванов: Да припомня, че данъчният бунт беше заради бюджета, а сега получаваме още по-лош
По думите на депутата от "Продължаваме промяната" това, което ни предлага министър Донев, е една голяма лъжа спрямо българските граждани, в която няма и намек за реформи