Трансплантирани са бъбреци на 64-годишна жена и 51-годишен мъж, черен дроб на 49-годишен мъж
Трима души получиха шанс за втори живот след донорска ситуация от 19 април, реализирана от екип на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“, с координатор д-р Христо Христов, предаде Дарик.
Това стана възможно след като близките на изпаднал в мозъчна смърт 59-годишен мъж благородно решиха да дарят неговите органи, за да дадат живот на други напълно непознати хора.
Благодарение на казаното от тях „да“ на 20 април лекарите във Военномедицинска академия трансплантираха черен дроб на 49-годишен мъж, а в УМБАЛ „Александровска“ два медицински екипа трансплантираха бъбреци на 64-годишна жена и 51-годишен мъж.
По информация на лечебните заведения пациентите са в добро общо състояние и остават под лекарско наблюдение в реанимациите.
Другите органи не са били подходящи за трансплантация.
Министерството на здравеопазването и ИА „Медицински надзор“ поднасят искрени съболезнования към близките на мъжа и изразяват благодарност и уважение за взетото в тежък за тях момент благородно решение да спасят човешки животи. Благодарност изказваме и на екипите на лечебните заведения, ангажирани в процеса по донорство и трансплантация.
Още от България
Самолет на египетските авиолинии кацна извънредно в Горна Оряховица, пътувал е за Румъния
Изпълнявал е полет от Египет до Крайова
Кметът на Тетевен поздрави инж. Емил Максимов по случай 30-годишния юбилей на компания „КАМАКС“
Г-н Максимов благодари за уважението и подаръците, като сподели за успехите, трудностите и предизвикателствата в своята работа през годините
Обвиниха 31-годишния Румен за убийството на Къци, хвърлен от Лъвов мост
Румен е подведен под отговорност по основния член от Наказателния кодекс, който предвижда от 10 до 20 години затвор. С напредването на разследването обаче обвинението му може да бъде променено.