В Скопие приключи 30-ата среща на комисията
Представители на Северна Македония с помощта на процедурни въпроси бавят работата на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователните въпроси на България и РС Македония. Това заяви пред БГНЕС историкът доц. Наум Кайчев, който е неин заместник-председател.
В Скопие приключи 30-ата среща на комисията. „В рамките на срещата не бяха постигнати никакви резултати, дори по чисто технически въпроси“, посочи доц. Наум Кайчев. Той даде конкретен пример с протокол от минала среща, който не е бил завършен: „Не успяхме да приключим с финализирането на протокол от 26-та среща на комисията.“
„Работата върви изключително бавно и се затруднява от ред процедурни въпроси, които се поставят от страна на представителите на РС Македония“, подчерта доц. Кайчев.
По време на срещата са обсъдени учебниците за 7 клас в РСМ. „От година и половина сме на една и съща тема за Архиепископията на България с център Охрид и не можем да я завършим, защото се поставят различни процедурни въпроси и не можем да продължим по-нататък“, заяви историкът.
Очаква се следващата среща да се проведе в София в края на май – 30-31 май.
Доц. Кайчев заяви, че предизборната кампания също оставя своя отпечатък върху работата на комисията. „Атмосферата в Скопие е доста неблагоприятна. В медиите непрекъснато се споменава темата за България в негативен контекст. Разбира се това се отразило и върху днешната среща. Ще видим дали след изборите ще има някакво въздействие върху нашата работа.“ - добави той. /БГНЕС
Още от България
МВР награди с плакет простреляния в САЩ български полицай
Кристиян Иванов от полицията на Атлантик сити бе тежко прострелян на 3 юни по време на полицейска операция на North Florida Ave
Делян Добрев напуска политиката: "Време е ново поколение да поеме щафетата"
Добрев е депутат от ГЕРБ 17 години с малки прекъсвания и е един от близките хора на Бойко Борисов, който го подкрепя за решението
Радев пак се оправдава: Заради неудържим ръст на разходите, дефицитът ще бъде доста над 3-те процента
Министър председателят обяви, че ще бъдат предприети стъпки към намаляване на заплатите в някои държавни предприятия и броя на хората, участващи в контролни органи