Носители на Нобеловата награда за физика през тази година стнаха трима учени за работата им в проучвмането на електроните и природата на светлината. Това са Пиер Агостини, Ференц Крауш и Ан Л'Юлие, предаде Би Би Си.
Тримата са отличени за новаторски принос в атосекундната физика: за разбирането на това както се случва с материята на ниво молекулярни взаимодействия в рамките на много кратък времеви интервал – в продължение на една квинтилионна част от секундата.
Атосекундата е единица за време, равна на една квинтилионна от секундата – оттам идва наименованието „атосекундна физика“.
От 1901 г. досега Нобеловата награда за физикя е присъждана 116 пъти, нейни лауреати са 222-ма души.
Превод Faktor.bg
Още от Наука
Астрономи откриха най-големите екзопланети, по-леки от памук
Те имат размерите на Юпитер, обикалят около звезда на повече от 1000 светлинни години разстояние и са открити от спътника TESS на НАСА
Учен: Времето не е вечно и един ден може да загуби смисъл
Може ли времето да изчезне? Ново изследване в областта на квантовата гравитация предполага, че времето не е фундаментална характеристика на Вселената. Според теорията то зависи от кривината на пространството и може постепенно да загуби значението си с разширяването на Космоса
INSAIT получи най-високото отличие на Европейския съвет за научни изследвания
За първи път българска научна институция е удостоена с такова отличие: "Постигнахме немислимото"